Ana sayfa 8. Sınıf Teknoloji ve Tasarım Üniteleri İnovatif Düşüncenin Geliştirilmesi ve Fikirlerin Korunması Buluş, Keşif, İcat ve İnovasyon Kavramları ve farkları

Buluş, Keşif, İcat ve İnovasyon Kavramları ve farkları

6118
0
Paylaş

İnovasyon kavramına geçmeden önce buluş, icat, keşif gibi kelimelerin  tanımlanması uygun olacaktır. Çeşitli kaynaklara baktığımızda çoğu zaman icat ve buluş kelimelerinin aynı anlamda kullanıldığını görmekteyiz.  Oysa ki buluş ve icat kelimeleri birbirinden çok farklı anlamlarda kullanılması  gerekmektedir.  Yeri geldiğinde  keşfinde buluşla aynı anlamlarda kullanıldığına şahit olmuşluğumuz vardır.

Temel olarak farklarından bahsedecek olursak Buluş; kelime kökeni olarak bulmaktan  gelmekte yani mesele şudur; Daha önceden olan bir şeyin bulunmasından bahsedilmektedir. Buluşa örnek vermek gerekirse Suyun kaldırma kuvveti, yer çekimi kanunu gibi örnekler verilebilir. Burada dikkat edilirse yer çekimi vardı ve bizler Newton sayesinde sadece fark ettik bizler olmazsak da yer çekimi kanunu olacaktır. Tabi burada kanıtlanmış bir teoriden bahsediyoruz ve bilimsel bir meseledir.

Keşif kelimesinde de bulmak söz konusudur lakin burada coğrafi  ve somut bir durum söz konusudur. Yani yeni bir gezegenin veya kara parçasının bulunması, bu somut yerleşimler zaten vardı ve biz sadece keşfettik. Bizler her geçen gün yeni yıldızlar  keşfetmekteyiz. Buluştan ayırıcı özelliklerden birisi ise somutluktur. Keşifler somut buluşlardır diyebiliriz. Buluşlar ise teoriler ile desteklenmelidir.

İcatta is; elde olan olanaklardan insanların hayatını  kolaylaştıran, çoğu zaman bir sorunu çözen bir ürünün ortaya çıkarılması söz konusudur. Her icadın bir mucidi vardır. Misal Telefon bir icattır.

İnovasyon, “yeni ve değişik birşey yapmak” anlamındaki Latince “innovare” kökünden türetilmiştir . Türkçe karşılığı olarak kullanılan “yenilenme” denilebilir. Bizler bir  inovasyon ürünü olan  cep telefonunu kullandığımızda  telefon adını kullanmaktan vazgeçemeyiz çünkü inovasyonda var olan icadın geliştirilmesi söz konusudur.

Buluş Keşif İcat İnovasyon
Olan bir bilimsel kuralın fark edilmesidir. Var olan bir gezegen, yıldız veya kara parçanın fark edilmesi İnsan hayatını kolaşlaştıran, sorunların çözümlerinden ortaya çıkan yeni ürünler İcatların geliştirilmesi, değiştirilmesi ve yenilenmesidir. (Ürün, hizmet ve pazarlama)
Buluş sahibi bilim insanı vardır. Kaşifler mevcut Mucit söz konusu Kurum yada kişiler söz konusu her inovasyonunu geliştiricisini bilmek kolay değil
Bütün insanlığın kullanımına açık Bütün insanlığa ait Patent belgesi  alındığında koruma altında Patent yada faydalı model belgeleriyle korunmakta
Suyun kaldırma kuvveti,  yer çekimi kanunu, ısı kanunu Amerikanın keşfi

Dünyanın uydusunun keşfi

Telefon

Araba

Cep telefonu

Elektrikli Arabalar