Segway Nedir, Nasıl Çalışır?

1989

2001 Aralık ayında Dean Kamen  tarafından icat edilen  Segway aygıtı yüksek beklentilerine rağmen,  hayal kırıklığı yaratmış bir üründür.Açıklandığı dönemde internetten bile daha önemli olan Segway taşıma sistemi beklentilerin uzağında kaldı.

Yaklaşık on yıllık bir çalışma sonunda 100milyon dolara yapılan araç 5000 dolara satışa sunuldu. İlk zamanlar kısa bir süre popüler olan cihaz kısa zamanda unutuldu.

Çalışma mantığı kaykay gibi olan alet  iki tekerlek üzerine yerleştirilen platforform sayesinde ayakta gidilmesini sağlayan hassas bir düzeneğe sahiptir. T şeklindeki direksiyondan tutulduğundaöne doğru yapılan ufak bir hareket sayesinde saatte 20 km yi geçen bir hıza ulaşılabilmektedir. İç kısmında yer alan sensörler ve mikroişlemciler en hassas hareketleri bile algılamaktadır.

Fren sistemi barındırmamasına rağmen ters yöne doğru yapılan küçük bir hareket sayesinde durabilmektedir.Yüksek fiyatı sayesinde pek yaygınlaşma fırsatı bulamayan Segway havalimanları ve tatil mekanlarında geçici kiralama dışında pek kullanılmamaktadır.Belki de yaygınlaşması için fiyatının düşmesi ve gerekli ortamın oluşması gerekmektedir.

Bu arada bahsetmeden geçemeyeceğimiz bir nokta Segway ne kadarda yaygınlaşmamış olsa da aynı mantıkla çalışan ve direksiyonsuz şekilde kullanılan Cincır (Elektrikli Kaykay)  genç nesil tarafından yaygın şekilde kullanılacak  gibi görünüyor.

Gazi Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakültesi Endüstriyel Teknoloji Eğitimi 2002 mezunu. Teknoloji ve Tasarım dersi konusunda 2002 yılından beri kendi imkanlarıyla kurduğu sitelerde özgün içerikler oluşturma derdinde. Dersini çalıştığı ilk günden beri çok seven ve sevmekten vazgeçmeyen biri.