Ana sayfa Makaleler Proje Türleri Nelerdir, Nasıl Proje Bulunur?

Proje Türleri Nelerdir, Nasıl Proje Bulunur?

1886
0
Paylaş
proje-turleri
proje-turleri

Merhaba arkadaşlar şuan bir çok kişinin en kritik zamanlarından birisi karşımızda açılmayı bekleyen bir kapı gibi duruyor. Bu kapının anahtarını bulamayan öğrenciler bütün dönem boyunca hiçte keyifli olmayan bir zaman dilimi yaşayacaklar. Proje bulma olayına girmeden önce proje türlerinden bahsetmekte fayda var. Proje kavramını tam olarak algılamamış olan bireylerden proje beklemek ne kadar doğru olabilir.

Bilmemiz gereken ilk şey dersimiz sadece inovasyon temeli ve sorun bulma meselesinden yola çıkarak proje bulma mantığına büründüğünde kendimizi kısıtlamış oluyoruz.

Proje türleri nelerdir?

Genel olarak kitabi dili sevmediğim için aklıma geldiği gibi yazmayı uygun buluyorum ve yaptığım sınıflandırmayı kendimce yaptığımı bilmenizi istiyorum.

1 Sorun temelli projeler : Benim açımdan en keyif vermeyen proje türü sorunları ele alarak oluşturulan projeler. İnsanlar genel olarak sorunlarını konuşmaktan ve sorunlara çözüm bulmaktan yola çıkmayı sevmiyorlar gibime geliyor. Dersimizde en çok kullandığımız yöntemlerden birisi.

Süreç şu şekilde ilerliyor. Önce hayatımızdaki sorunları listeliyoruz. Sonra sorunlar hakkında farkındalık oluşturmak için konuşuyoruz ve detaylandırıyoruz. Sorun bulma ve detaylandırma hakkında daha önceki yazımızı okuyabilirsiniz. Seçtiğimiz sorunlardan herhangi birisini çözmeye yönelik fikirlerimiz birer proje haline geliyor. Aslına bakarsanız bütün projeler temelde sorun çözmeye yönelik olduğundan ana madde halinde olmasına gerek yok.

Örnek : Sorun : Yüksek yerlerdeki eşyaları alamamak. Çözüm : Alçalıp yükselen bir nesne tasarlamak.

2. İnovatif Projeler : Tasarımsal olarak bilinen bu proje türlerinde sonuçta yine bir sorun çözülmüş oluyor. Bunda doğrudan nesneye odaklanma sağlanıyor ve nesneyi değiştirme ve geliştirmeye yönelik çalışmalar yapılıyor.

Teknoloji tasarım dersinde en çok işimize yarayan ve “Bu Benim Eserim” gibi yarışmalara ısrarla gönderilen ama konsepte uygun olmayan projelerdir.

Örnek : Masa projeye dönüşmüş hali renk değiştiren masa

3. Araştırma projeleri : Bu proje türü “Bilim Fuarlarının” ve “Bu Benim Eserim” gibi yarışmaların asıl amaç edindiği proje türlerindendir. Önceden belirlenmiş bir araştırma konusunda ön bilgiler toparlanır ve düşünülen hipoteze göre araştırma devam ettirilerek bir sonuç raporu elde edilir.

Örnek : Araştırma konusu “Çikolata İnsanın Daha Mutlu Olmasını Sağlar. Bu proje konusunda çikolata tüketen ve tüketmeyen insanların karşılaştırılması sonucu elde edilen veriler rapora dönüştürülebilir.

4. Toplumsal Sorumlukuk (Duyarlılık) Projeleri : Genel olarak sivil toplum kuruluşlarının gerçekleştirdiği bu proje türleri ihtiyaçlarını karşılamış olan insanları en çok mutlu eden proje türlerindendir. Firmalar bu projeler sayesinde vergi indirimlerinden faydalandığı için çok rağbet gösterirler.

En çok bilinenleri : “Türkiye Çöl Olmasın” isimli TEMA vakfi projesi ve “Haydi Kızlar Okula” isimli MEB projesi

5. Konu temelli projeler : Bu proje türlerinde önceden belirlenmiş bir konu hakkında odaklanma sağlanır. Bu bazen bir sorundur bazende bir nesne, Bu proje türünde beyin fırtınası yapmak esastır.

Örnek Konu : Fen dersinde hücre konusu daha akılda kalıcı nasıl anlatılabilir. Bu konudan çıkılarak dersle ilgili bir araç gereç yada ders yöntemi geliştirilebilir.

Proje Bulmak İçin Tavsiyeler

Öncelikle özgün olmanın önemi kavratılmalıdır. Özgün olmaya inanmayan insanlar proje üretme konusunda istekli davranmazlar.
Proje konusunda odaklanma sağlanmalıdır. Bir çok proje konusu hakkında düşünmektense bir tanesine odaklanmak daha doğru bir yöntemdir. Newton yerçekimine odaklandığı için başarılı olmuştur.
En çok uğraşmayı sevdiğiiz konulardan düşünmeye başlamalısınız.
Uzman olduğumuz konulardan yola çıkmakta fayda var. Bu hem ön bilgimiz sayesinde daha çok fikir üretmemize hemde kendimizi rahat hissetmemize sebep olur.
Ümitsizliğe kapılmamak gerekir. Hiç kimse ilk denemesinde başarılı olmamıştır.
Hedefleri gerçekçi koymalıyız. Kimse dünyayı değiştirmek için yola çıkmamıştır ama sonuçta hep değişimler yola çıkanlar sayesinde olmuştur.
Yapılması gereken proje elektronik veya bilgisayar gibi karmaşık konular olmak zorunda değildir. Kağıt peçete için kullanılan aç kapa bantlar basit ama müthiş işe yararlıdır.
Düşündüğümüz konuda önceden yapılmış olan projeleri incelemekte fayda var esin kaynağı olabilirler.

Proje bulmak konusunda yakında bir etkinlik örneği paylaşacağım. Sağlıcakla kalın Yavuz YILAN