Ana sayfa Bilgi Bankası Kim İcat Etti Endüstriyel Robotları kim icat etti?

Endüstriyel Robotları kim icat etti?

499
0
Paylaş

Bilim kurgu filmlerinde görmeye alışık olduğumuz robotlar belki de ilk olarak endüstriyel  robotlarda can buldu. Günümüzde  birçok fabrikada artık  endüstriyel robotlar kullanılmakta. İlk gündeme geldiğinde insanların iş bulamama sorunu  konuşulduysa da bunları kontrol edecek insanlara olan ihtiyaç bu kaygıları biraz da olsa gidermiş görünmekte.

İlk prototip denemeleri 1961 yılında  başladıktan sonra Unimate adlı endüstriyel robot, Generals Motors montaj bandında kendisine hayat bulmaya başladığında insanlık tarafından heyecan uyandırıcı sonuçlara sebep oldu.  Yaptığı  iş her ne kadar sadece sıcak dökümleri taşımakla sınırlı olsa da kendisinden sonraki endüstriyel robotlara öncülük etmesi bakımından önemlidir.  1950lerde tasarlanmaya başlanan Unimate George Devol ve Joseph Engelberg tarafından  ortaya  çıkarılmıştır. Daha sonra gelişimini Engelberg’in kurduğu  Unimation firması tarafından  devam ettirdi.

İlk yapılan endüstriyel robotlarda genelde bir eşyayı bir yerden bir yere taşıma amaç edinilmiştir. Bunlar genelde  “programlanan aktarma elemanları” gibi düşünüldü. Bu tarz robotlardan esinlenilerek bomba imha ekiplerinin kullandığı robotlarda yapıldı.

Önümüzdeki senelerde Arduino gibi sistemlerin gelişmesiyle görünen o ki insanlar her yerde kendi yaptıkları kişisel robotları kullanmaya başlayacaklar.