Ana sayfa Etkinlikler Ders Etkinlikleri Birbirinden ayrı düşünülemeyen şeyler etkinliği. (Müthiş ikililer etkinliği)

Birbirinden ayrı düşünülemeyen şeyler etkinliği. (Müthiş ikililer etkinliği)

4502
2
Paylaş

Tüm dönem boyunca herhangi bir zamanda ve ünitede kullanabileceğiniz başka bir etkinlik daha hizmetinize sunulmak üzere. Daha önceki yazılarımızda Bu Nedir Etkinliği? Hep beraber sorguluyoruz” ve Temel Tasarım Başlık Atın Etkinliği isimli etkinlikler takipçilerimiz tarafından çok beğenildi.

Bu etkinliğimizde krizler ve bu krizler sonucunda  ortaya çıkan fırsatlardan bahsederek teknoloji tasarım ile ilgili birliktelikleri anlamış olacağız.

Geçmiş yıllara baktığımızda ülke olarak sürekli yoksunluklar yaşadık. Örneğin uzun zamanlar istanbulda su kesintileri gerçekleşti. Bu kötü durum aynı zamanda her sokak başında birer su istasyonu  dükkanı açılmasına sebep oldu.

Başka bir örnek ise; telefonun yaygınlaşması ve  evlere telefonun bağlanmasının uzun yıllar sürmesi 90’lı yıllarda köşe başlarında kontörlü telefoncuların türemesine sebep oldu.

Bunlardan başka uzun süren çeşmelerden  kirli su akması meselesi hayatımıza damacan ve su arıtma cihazlarını soktu. Düşünsenize bugün hala içinde mineral  barındırmayan artıma sularının çeşme sularından daha sağlıklı olduğunu düşünüyoruz. Bu işte bir aksilik yok aslında sistem basit “kriz varsa beraberinde fırsatlar  ve çözümler var.” Her çözüm doğru olmasa da popüler kültürde çok tutulabilir.

Etkinliğimizi dersinizle ilgili bir örnekle devam ettirelim. Günümüzde herhangi bir cep telefonu aldığımızda alo diyebilmek veya verimli kullanmak için bazı şartların gerektiğini biliyoruz. Örneğin sim kart almak lazım, şarj etmek lazım, cam filmi , kırılmaz cam eklemek lazım, goople play yada apple store kimliği edinmek gerekiyor, kılıf almak lazım, .eşitli uygualamalar yüklemek lazım vs. Neden peki çünkü telefon  beraberinde yeni işler ve fırsatlar ortaya çıkardı. Önemli olan bu ihtiyaçları başka ülke insanlarından önce fark etmek ve ülke ekonomisine katkı yapacak bir fikir ortaya atmak.

Bu ve bunun gibi örneklerle güzel bir giriş yaptıktan sonra gelelim etkinliğimizi uygulamaya;

  1. Konumuz birbirinden ayrı düşünülemeyen şeylerden bahsetmek. Örnek vereyim. Kuru Fasulye dediğimizde aklınıza ne gelir. Pilav dediğinizi duyar gibiyim. Evet bu ikili bizim ülkemiz için müthiş ikililerden birisi. Peki bunun böyle olmasını sağlayan mesele nedir? diye soracak olursak damak tadımız demek şaşırtıcı olmaz.  Damak tadı dediğimiz şeşy öyle gelişi güzel ortaya çıkan bir durum değil. Küçükken annemizin kuru fasülye – pilav dolu kaşığı uçak geliyor diye bize yutturması olmasa damak tadımız başka türlü gelişebilirdi. Ne bilim mesela çinde doğmuş olsaydık böcek türlerinden beslenecektik.
  2. Fark ettiyseniz önceki etkinliğimizde öğrendiğimiz bir yeteneğimizi yani sorgulama yeteneğimizi kullandık. Burada asıl mesele kuru fasulye – pilavdan bahsetmekten çok bu durumun ortaya çıkmasını sorgulamak ve düşünmek. Sorgulamalrımızda cevaplarımız farklı olacaktır muhtemelen. Hatta verdiğim örneğe katılamamanız beni mutlu bile eder bilesiniz.
  3. Başka bir örnek vereyim Terlik dediğimizde akla ne gelir diye soralım. Öğrencilerimin çoğu Anneeeeeee diye cevap veriyor.  Baba değilde anne gelmesinin sebeplerini sorgulamaya devam.
  4. Kemal Sunal (Allah rahmet eylesin) dediğimizde ne gelir mesela aklınıza. İnek Şaban, gülmek, kahkaha, şaka gelecektir.
  5. Sonraki aşamalarda 10 -15 dakikalık süre öğrencilerimzin kendi örneklerini yazmalarını istiyoruz.
  6. Yazma işlemi bittikten sonra verdikleri örneklerle ilgili bir kaç soru sorarak detaylı şekilde anlatmalarını ve kendilerini ifade etmelerini istiyoruz.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar :

Örnekleri yazdıklarında detaylandırmaları önemlidir. Kalem – Defter gibi kısa ifade yerine. En azından kalem diyince aklıma  defter gelir. Çünkü… gibi cümleler yazmalaını  bekliyoruz.

Verilen örnekleri detaylandımalarına yardımcı olabilecek sorular soruyoruz. Neden niçin, tersi durumda ne olurdu vs

Yavuz YILAN

2017

 

2 Yorumlar