Ana sayfa Etkinlikler Temel Tasarım Ünitesi Çalışması – Öğretmen: Yusuf SOLMAZ

Temel Tasarım Ünitesi Çalışması – Öğretmen: Yusuf SOLMAZ

14217
0
Paylaş

Değerli öğretmenimize dersimiz adına teşekürlerimizi sunuyoruz.

Merhabalar

Kocaeli gebze de görev yapmaktayım. İlk 2 hafta Teknoloji ve Tasarımın temelleri ünitesini işledikten sonra, temel tasarım ünitesine geçtik.  İlk hafta grupta da paylaşılan sunumlardan faydalanarak,  sanat tasarım elemanları ve ilkelerini sunumdaki örnekleri biraz daha çeşitlendirerek anlatımını yaptım. Akabinde çeşitli görselleri, tasarım ilke ve elemanlarının kullanımı açısından değerlendirmesini ve analizini yaptırdım.

Çalışmada Hangi Malzemeler Kullanılabilir?

Öğrendiğimiz ilke ve elemanları kullanarak bir tasarım oluşturma amacıyla, öğrencilerden bir sonraki hafta getirmesi için aşağıdaki malzemeleri istedim.

  • Birkaç tane A4 kağıdı,
  • A4 boyutunda siyah fon kartonu,
  • Makas,
  • Yapıştırıcı,
  • Cetvel takımı.

Etkinliği Nasıl Uygulanadım?

Öğrencilerden getirdikleri A4 kağıtlarını yatay tutarak 3 ve ya 4 santim aralıklarla paralel çizgiler çizdirdim. Oluşan boşluklara daire, kare, üçgen, dikdörtgenden oluşan temel geometrik şekilleri  çizdirdim. Çizdiğimiz şekilleri kesip çıkarttık. Daha sonra bu şekilleri öğrenciler özgün bir şekilde tekrar keserek yeni formlar oluşturdular.( bu işlemi a4 kağıdını katlayarak tek çizimde birden fazla şekil elde ederekte yapabilirsiniz.)

Daha sonra, oluşan yeni parçaları siyah zemin üzerine yapıştırmadan önce yerleştirme denemesi yaptık. Bu denemelerden sonra öğrenci  amaca uygun olarak, uyumlu ve dengeli biçimde uygulamasını yapmaya başladı. 2 haftalık sürede çoğu öğrenci çalışmasını bitirdi.Geçen sene Düzen kuşağında yaptığımız etkinliğe benzer olarak ortaya çıkan 2 boyutlu bu çalışma sayesinde, öğrenciler hem çizme, kesme, yapıştırma becerilerini geliştirdiler, hem de tasarım ilke ve elemanlarını, özellikle; ritim, denge, bütünlük, çeşitlilik, birlik kavramlarını yaparak yaşayarak öğrendiler. 3-5 öğrenci dışında herkesin keyifle çalıştığını gözledim. Daha sonra birkaç sınıfa yaptığı çalışmaları, kullandığı ilke ve elemanlara göre bir  değerlendirme yapmasını istedim.Bir sonraki hafta yine aynı amaca uygun olarak geri dönüşüm malzemelerinden birer faydalı ürün yaptırmayı planlıyorum. Herkese iyi çalışmalar dilerim. Bir hatamız oldu ise affola

Yusuf SOLMAZ