Temel Tasarım Çalışmaları: Before/After – Yavuz YILAN

5874

Temel Tasarım Ünitesini İşlerken bendeniz yine dayanamadım farklı ne yapabilirim diye düşündüm. Amacım harika çalışmalar elde etmekten çok öğrencilerin kendi gelişimlerini fark etmelerini sağlamaktı. Sitemizde paylaştığımız kapak etkinliğini iki aşamalı yapmaya karar verdim.

  1. Aşama temel tasarım elemanlarını anlatmadan ön bilgilerini ölçmek maksadıyla kapak tasarımları yapmalarını istedim öğrencilerimden, aşağıda çıkan sonuçları görebilirsiniz.

Öncesi

2. Aşamada temel tasarım elemenlarını anlattım ve yeniden kapaklar tasarlamalarını istedim. Edindiğim sonuçlar aşağıdaki gibidir.

Dediğim gibi harika olmasalar da gelişme olduğunu gözlemlemek mümkün.

Sonrası

Son olarak yapmış oldukları kapakları yorumlamalarını ve yaptıkları değişiklikleri belirlemelerini istedim. Ortaya çıkan  değişiklikleri bir kaç öğrenci üzerinden de görebilirsiniz.Yaptığımız etkinlik sonucunda benim öğretmen olarak kazanımımdan bahsedecek olursak: Öğrencilere değişimi öğretmektense, değişimi kendilerinin fark etmesini sağlamak oldu.

Son Olarak sizlere kalemlik etkinliklerinden bazı örnekler veriyorum. Bu etkinliğe geçtiğimizde  öğrencilerimde tasarım yeteneklerindeki gelişimleri gözlemleme şansım oldu. Sizlerin yorumlarını merak ediyor ve çalışmalarınızı bize ulaştırmanızı bekliyoruz.Unutmayın bizler de uyguladıkça öğreneceğiz.

Yavuz YILAN