Ana sayfa 8. Sınıf Teknoloji ve Tasarım Üniteleri İnovatif Düşüncenin Geliştirilmesi ve Fikirlerin Korunması Hizmet İnovasyonu Nedir? Dünya ve Türkiye’den Örnekler

Hizmet İnovasyonu Nedir? Dünya ve Türkiye’den Örnekler

6255
0
Paylaş

Hizmet İnovasyonu: Sektöründe hizmet sunarken yeni, daha faydalı ve ya radikal bir değişim kullanmak, mekan, sunum, ulaşılabilirlik gibi yaklaşımları yeniden yorumlamak, gelişen çağın ürünlerinden daha efektif olarak yararlanmak; hizmet inovasyonu olarak tanımlanır. Hizmet inovasyonu ile amaç; sektörde rakip firmalar ile rekabet edebilmek olabileceği gibi yeni bir hizmet anlayışı sunarak sektörün gelişmesini sağlamak da olabilir.

Hizmet İnovasyonu Örnekleri

E-Devlet Türkiye.gov.tr: Türkiye Cumhuriyet Devleti vatandaşlarının her türlü devlet dairesi işini tek bir çatı altında toplayan bu yapı; devlet dairelerindeki evrak işlerinin yavaşlığının önüne geçti.Artık almak için 1 saat sıra beklemeniz gereken bir evrakı e-devlet sayesinde çok kısa bir süre içerisinde bulun, indirin kullanın. Bu inovatif yaklaşım; devlet hizmetlerinde de inovasyon yapılabileceğinin kanıtı niteliğinde.

Yemek Sepeti: Adrese teslim yemek hizmetleri tek bir ortamda toplayan Yemeksepeti.com; tüketicilere aldıkları ürünü ve hizmeti değerlendirme imkanı da sundu. Hem tek bir ortamda toplaan binlerce lokanta hem de bunu değerlendirme imkanını çok seven tüekticiler için yemeksepeti.com vazgeçilmez bir firma oldu. Bu yeni yaklaşımlar sayesinde; adrese teslim yemek sektöründe adını en üste yazdırdı.

Getir: gidesin yoksa getir’in var sloganı ile yola çıkan firma; müşterilerinin adresine diledikleri ürünü getirme imkanı sundu. yiyecekten temizliğe içecekten unlu mamullere yüzlerce ürünü kısa bir süre içerisinde kapısına kadar getirmeyi hedefleyen firma bu yeni hizmet inovasyonu ile sektöre başarılı bir giriş yaptı.

İşcep: İş Bankasının telefon uygulaması olan İşcep; bu alanda ilk yerli uygulama olması ile dikkat çekiyor. Başka ülkelerde daha önce kullanılmaya başlayan bankacılık uygulamasını bir Türk bankası olarak ilk defa 2007 yılında ülkemizde kullanıma açtı. İnovatif yaklaşımı nedeniyle İş Bankası dünya bankaları sırasında ilk 100 banka arasında yer almaktadır.

Apple/ İphone Telefonları Servis Hizmeti: Eğer İphone telefonunuz kendi kendine arızalanır ise garanti süreci kapsamında servise götürdüğünüzde yapılan incelemeler sonucu size yeni bir İphone veriliyor. Bunu çoğumu biliriz. Burada önemli olan bu hizmeti ilk geliştiren firmanın Apple olması. Bu nedenle tüketiciler Phone ürünü aldıklarında servis kapsamının verdiği rahatlığı yaşıyorlar. Başka markalar ise garanti sürecinde kendi kendine bozulan telefonları tamir edip tüketiciye geri veriyor. Tabi Apple bunun bedelini alıyor: Yüksek ücret. Hizmete ödenen para, telefonun fiyatına ekleniyor.

Sosyal Belediyecilik: Ülkemizde bazı belediyeler; engellilere, yaşlılara, çocuklara ve kadınlara yönelik hizmetleri ile ön plana çıkıyor.Tüm ilçeyi engellilere uygun halde tasarlayıp, yaşlılar için vakit geçirebilecekleri mekanlar inşa edip, çocukların eğitimi ev gelişimi ile ilgili çalışmalar yapıp aileleri bilinçlendiren kreşler açan, kadınlar için sosyal yardım ve dayanışma çalışmaları yürüten bu belediyecilik anlayışı hizmet inovasyonuna örnek sayılabilir.

Bi taksi: Taksi bulmak büyük şehirlerde yaşayanlar için zor bir iştir. Hele ki aceleniz var ve taksiye binmek istiyorsanız bir anda tüm taksiler dolu geçer. Çözüm; taksiyi olduğunuz yere çağırmak. Cep telefonu uygulaması ile size en yakın taksiyi bulunduğunuz yere yönlendiren bu uygulama hem müşteri hem de taksici için avantajlı.

Uber:
Taksi ücretini kredi kartı ile ödeme imkanı getiren bu firma; çağırdığınız taksinin özelliğini seçebilmenizi de sağlıyor. Büyük, ekonomik, vip araç seçenekleri; çağırdığınız taksinin kaç dakikaya size ulaşacağı ve harita üzerinden canlı takip, taksiciye puan verme ve yorum yapma özelliği ile; taksicilik hizmetindeki rekabeti ve kaliteyi artırıyor.

Uçaklarda Ayakta Seyahat: Her geçen gün uçaklara artan talep nedeniyle yaşanan yoğunluğa ve bilet tükenmesine çözüm; uçaklara daha fazla yolcu alabilmek. Bunun için yolcuların resimdeki gibi ayakta seyahat edebileceği bu oturuş tarzı ile ulaşım sektöründe bir hizmet inovasyonu görüyoruz. Beklentimiz; ayakta seyahatin daha ucuz olması yönünde. Uçuş firmaların kısa rotalarda uygulayacağı bu özellik tam gençlere göre. Bekliyoruz.