Ana sayfa Bilgi Bankası Ne Nedir? Elektronik Kağıt Nedir?

Elektronik Kağıt Nedir?

759
0
Paylaş

Elektronik kağıt önümüzdeki yıllarda hayatımızda en çok yer edinecek icatlardan birisi olacak. Her ne kadar normal kağıtla ortak çok noktaları olsa da (esneklik, geniş olma vs) geri dönüşüme ihtiyaç duymadan tekrar tekrak kullanılabilmesi önemli bir avantaj olacak

1970 lerde xerox Parc ilk masaüstü bilgisayarı ürettiğinde Dünyamızda oluşabiecek değişimlerin bir çooğu öngürülememişti. Yaklaşık 4 sene sonra 1974 yılında Sheridon, Gyricon isimli ilk elektronik kağıdı üretti. İlk elektronik kağıt bulunalı çok olsa da insanlığın kullanımıa sunulması için insan alışkanlıklarının değişmesi gerekti.
Dönen görsel olarak da Türkçe’ye çevrilebilecek olan ve Yunanca’dan türeme bir kelime olan Gyricon’dan adını alan bu ilk e-kağıt, içerisinde küçük boncukların bulunduğu yağlanmış çukurcukların yer aldığı esnek, plastik bir tabakadır. Boncukların her birinin bir yüzü beyaz diğer yüzü de genellikle siyah renklidir. Bu boncukların bir yüzü pozitif, diğer yüzü ise negatif elektrik yükü ile yüklüdür. Boncuklar üzerine elektrik akımı uygulandığında boncuklar, siyah yüzeyleri üst kısımda olacak şekilde döner ve bu da kağıt üzerinde istenilen görselin belirmesi ile sonuçlanır. Elektronik kağıt ya da diğer bir adıyla e-kağıt adı verilen bu görüntüleme yönteminin diğer görüntüleme yöntemlerine oranla en büyük avantajı kağıt üzerinde istenen görüntü elde edildiğinde, o görüntünün kağıt üzerinde kalmaya devam etmesi için başka herhangi bir enerjiye ihtiyaç duymamasıdır.

Her ne kadar yaygın kullanılmaya başlansa da şimdide bir kaç çeşit elektronik kağıt geliştirilmiş durumda. Elektroforetik ekranlar, kolesterik LCD Ekranlar bunların en çok bilinenlerinden.

Gelecekle ilgili tahminler esneklik konusunda sorunlarını çözen elektronik kağıtların  evimizde duvarlarımızda bile kullanılacağını gösteriyor.