Ana sayfa Bilgi Bankası Nasıl Çalışır? Çamaşır Makinesi Nasıl Çalışır?

Çamaşır Makinesi Nasıl Çalışır?

440
0
Paylaş

Çamaşırlar; delikli tamburun içerisine koyulur ve gerekli program ayarları yapıldıktan sonra çamaşırlar temizlik yoluna başlamış olur. Çamaşır makinesinin kapağını kapattığımızda içeri sıcak su ve soğuk su döngüsü başlar.

Su, deterjan kutusundan deterjanı alarak kazana dolmaya başlar. Su, seviye anahtarının kontrolünde dolar .Yeterli suya ulaşıldıktan sonra makinenin su alması durur

Sepet yüksek bir hızla döner. İşte bu; kir içine işlemiş kıyafetlerin arındırmak için merkezkaç kuvvetini yaratan kuvvettir. Devir sırasında çamaşır makinesi kıyafetlere ciddi bir baskı uygular. Bu yer çekimi kuvvetinden 500 kat daha fazladır. Dönme hareketi kıyafetlere ve kıyafetlerin içindeki suyla yalnız tek bir yönden çok güçlü bir basınç uygular. Kıyafetler; sabit bir doğrultuda hareket edemez. Sepetin yanlarına doğru yığılırlar ve sepetle birlikte dönerler. Bu eylemsizlik sadece kıyafetler için olur. Sepet delikli olduğu için kıyafetlerin içindeki su bu boşluklardan fırlayarak dışarı çıkar. Eylemsizlik ve merkezkaç kuvveti ile birlikte kıyafetlerin emdikleri suyun yaklaşık %75’i %80’ni dışarı atılır.

Günümüz makineleri daha az su tüketerek daha çok çamaşır yıkayabilmektedir.

Suyun ve deterjanın kirleri çıkarma özelliği sayesinde çamaşırlarımız temizlenmiş olur. Makine son olarak soğuk temiz su ile çamaşırları durular. Son bir sıkma programı ile duruladığı suyu da çamaşırlardan uzaklaştırır.