ALGODOO Simülasyon Programı ile Hem Öğren Hem Eğlen – Mustafa MUTLU

2638

7.B.2 Bilgisayar Destekli Tasarım ünitesinde öğrencilere 2B ve 3B çizimleri nasıl anlatırım ve uygulama yaptırabilirim diye araştırma yaptım. Tabi araştırırken kullanımı kolay olmalıydı ve okulda kullanılacağı için ücretsiz ya da lisanslı bir program olmalıydı. Birçok program var çoğu uzmanlık gerektiriyor veya çok basit ve küçük yaştaki çocuklara hitap ediyordu. Şartları sağlayan en uygun Algodoo adlı program olarak düşündüm ve size kurulumu ve kullanımı hakkında kısa bilgiler vermeyi düşündüm.

Tabi anlattıklarım haricinde programla birçok şey yapılabildiği gibi fen bilgisi dersi içinde mükemmel bir materyal olduğunu düşünüyorum. Bizde 7. Sınıflardaki tasarım konularının birçoğunda uğraş ve geliştirmelerimizle birçok şekilde fayda sağlayabiliriz.

Olabildiğince ayrıntılı anlatmaya çalışacağım çünkü bilgisayar ve program kullanımları hakkında az bilgisi olan arkadaşlarda faydalanabilsin istiyorum.

Karşılaştığınız sorun ve görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Kurulum:

-Programı linkten indirelim.  http://www.algodoo.com/download/Algodoo_2_1_0-Win32.exe

-İndirdiğimiz dosyayı açtığımızda karşımıza gelen ekranda “Next” butonuna basarak ilerliyoruz.

-Karşımıza onay isteyen bir ekran geliyor. Resimdeki yere tıkladığımızda “Next” butonu aktifleşecektir. Tıklayarak devam edelim.

-Bu ekranda programı kurmak istediğimiz klasör soruluyor. İsteyen değiştirebilir ya da “Next” butonuyla devam edebilirsiniz.

– Sonrasındaki ekranlar için “Next” butonlarıyla devam ediyoruz, program kuruluyor ve “Finish” butonuyla tamamlıyoruz.

Kullanım:

Başlangıçta gelen bu “Setup” menüsünde işaretli yere tıklayarak bilgisayarda mı yoksa dokunmatik ekranda (akıllı tahtada) mı kullanılacağını ayarlayabiliyoruz.

Sonraki zamanlarda kullanım videoları da paylaşılacaktır ben şimdilik arayüzü tanıtacağım.

“Shift” tuşuna basılı tutarak serbest çizim çalışma ve silme işlemlerinizi daha düz hatlarda yapmanızı sağlayacaktır.

Kullanması da öğrenmesi de çok zevkli bir program, çocukların bu tip programları kullanmaya başlaması iler ki dönemlerde onların daha ileri programları kolay kullanabilmesini, hayal gücü ve zihinsel gelişimlerini hatta meslek seçimlerini de etkileyeceğini düşünüyorum.

Kolay gelsin.

Mustafa MUTLU

Örnek Animasyon