Peak Games’in Zynga firmasına 1.8 Milyar Dolara Satılması Ne İfade Ediyor.

41

Yakın zamanda Türk geliştiricilerin kurmuş olduğu Peak Games ülke tarihinde rekor kırarak Zynga firmasına 1.8 milyar dolara satıldı. Farmville gibi oyunları da elinde bulunduran zynga firmasının ülkemize ait firmayı alması  dünya ölçeğinde ses getirdi.

Peki bu  satış ne anlama geliyor;

  • Öncelikle  şuan için yazılım konularına “1 milyon Yazılımcı” gibi projelerle destek verilen ülkemizde bu tarz bir  gelir edilmesi yeni bir  çıta ortaya koydu. Yazılıma yönelen gençler için bir hedef oluşturduğunu söylemek yanlış olmaz. Bizler fikri ve mükiyet haklarını anlatırken Facebook gibi firmaların örneklerini veriyorken Yemek sepetinden sonraki en büyük başarılardan birini daha anlatmamız faydalı olacaktır.  Bildiğimiz gibi yemek sepeti satıştan elde edilen büyük geliri 200 çalışanı arasında paylaşmıştı.
  • Bu satışın covid -19 gibi bir süreçte yapılması başarıyı daha önemli hale getirmektedir. Bu dönemlerde bütün firmaların küçülmeye gittiği bir ortamda  bu satışın bu rakamlarla yapılmış olması ayrıca sevindirici.
  • Bu satışta bilinmesi gereken önemli bir nokta ise Zynga firmasına %9 luk bir ortaklık elde edilmesi. Zoom gibi bir yapının bir kaç ayda  % 1000 civarı yükseliş gösterdiğini düşünürsek ülkemize döviz girişi sadece bu satışla sınırlı kalmayacaktır.
  • Şuan başlangıç aşamasında olan türk oyun firmalarının içerik üretmesini daha da hızlandıracak bir süreç bizi bekliyor. Bu şu anlama geliyor yazılım sektöründe yetenekli olan çocuklarımıza yeni iş kapıları açılacaktır.
Facebook Yorum