Canva’dan Öğretmenlerimize “Ücretsiz Pro Üyelik” Desteği

890

Canva’dan Uzaktan Eğitime Yaratıcılık Desteği

Bu makale teknoloji-tasarim.com web sitemizde yayınlanmak üzere Canva Türkiye adına Demet AKSU tarafından kaleme alınmıştır. Öğretmenlerimize ve öğrencilerimize sundukları destekten dolayı Canva ailesine teşekkür ederiz.

Pandemi nedeniyle eğitimin uzaktan devam ettiği bugünlerde öğretmenler her zamankinden daha fazla online ve yaratıcı öğrenme araçlarına ihtiyaç duyuyor. Kullanıcıların sosyal medya, grafik, sunum, poster ve çeşitli görsel içerik oluşturmasına olanak tanıyan grafik tasarım platformu Canva, farklı alanlarda sunduğu çözümlere bir yenisini daha ekliyor.

Canva for Education ile birlikte 60 milyon fotoğraf, 4 milyon grafik, 21 bin video ve daha birçok Canva Pro özelliğini öğretmenlerin erişimine ücretsiz olarak sunuyor. Canva’nın piyasaya sunduğu bu yeni ve kapsamlı öğrenme deneyimi aracı ile birlikte öğretmenler, kendilerinin ve öğrencilerinin yaratıcılığını serbest bırakacak, yeteneklerini geliştirecek bir ortam yaratma fırsatı elde ediyor.

Öğretmenlere ücretsiz tasarım kolaylığı

Canva’nın sunduğu bu yeni ürün ilköğretim, ortaokul ve lisede eğitim veren tüm öğretmenler için ücretsiz ve sadece bir dönem ile sınırlı değil!  Öğretmenlerin Canva for Education’dan faydalanabilmesi için başvuru formu ile birlikte MEB’e bağlı resmi bir belgeyi örn, öğretmen kartını veya MEBBİS personel sayfasından aldıkları ekran görüntüsünü Canva’ya sunmaları yeterli. Böylece öğretmenler Canva’nın Pro kullanıcılarına ücretli olarak sunduğu sayısız avantajdan faydalanabilme imkanına sahip olabiliyor.

Öğrenciler için çarpan etkisi

Öğretmenler, Canva for Education ayrıcalığını sadece kendileri kullanmakla kalmıyor aynı zamanda, öğrencilerini Canva kullanarak zengin bir öğrenme deneyimine davet edebiliyor.

Sezgisel çalışan sürükle-bırak araçları ile görsel iletişimi kolaylaştıran ve etkili etkileşime girmeye imkan tanıyan Canva for Education üyesi tüm sınıf, 60 binden fazla şema ve 750’den fazla fontu ücretsiz kullanabildiği gibi, hazırlanan çalışmaların boyutları kısıtlama olmadan değiştirip kişiselleştirilebiliyor. Arka planı şeffaf görseller (.png) indirilebiliyor ve indirilen çalışmaların indirilme kaliteleri değiştirilebiliyor. Pro kullanıcıların sıkça kullandığı bu özellikler Canva’yı rahatça kullanabilen ve yaratıcı tasarımlar ortaya çıkaran öğrenciler için daha fazla üretmeye ve paylaşmaya teşvik edecek bir kapı açıyor.

Video içeriğe erişim imkanı

Canva for Education, yalnızca fotoğraf ve illüstrasyonlara değil kütüphanedeki 8 binden fazla video içeriğe de ücretsiz erişim imkanı sağlıyor. GIF ya da MP4 formatında hareketli çalışma indirebilmeyi mümkün kılan yeni öğrenme deneyimi ile birlikte, Canva Music kütüphanesi de kullanıcılara açılıyor. Ayrıca Pro kullanıcılarına sunulan YouTube, Bitmoloji, Giphy  gibi entegre uygulamalara ve Canva Apps‘e erişim ve paylaşım imkanını da deneyimleme fırsatı elde ediyor.

Her öğrenciye 10 GB depolama alanı

Profesyonel tasarım bilgisi gerektirmeden tasarım yapmayı sağlaması ve pratik çözümler sunması nedeniyle sıkça tercih edilen Canva ile yaratıcılığını ön plana çıkaran her öğrenci 10 GB depolama alanına da sahip oluyor. Sınırlı sayıda kullanıcı tarafından paylaşılan Canva Pro hesabının aksine öğretmenler diledikleri kadar öğrencisini Canva for Education’ı ücretsiz olarak kullanmaya davet edebilir.

Proje tabanlı bir deneyim paylaşımı

Canva for Education ile öğrenciler, öğrendiklerini yaratıcılıkla birleştirerek ortaya çıkarmakla kalmıyor aynı zamanda bunu öğretmenleriyle ve sınıf arkadaşlarıyla paylaşma imkanına da sahip oluyor. Öğretmenler bu tasarımlara not bırakabiliyor ve öğrencilerini aynı proje üzerinde eşleştirerek ortak çalışma yapmalarını sağlayabiliyor. Tüm öğrenciler Google Classroom‘da doğrudan tasarımlarını paylaşabiliyor, yaptıkları çalışmaları öğretmenlerine anında gönderebiliyor, farklı sınıf ve çalışma gruplarına katılarak diğer tasarımlara yorum bırakabiliyor. Bulut tabanlı olması nedeniyle bilgisayar, telefon ya da tablet fark etmeksizin tüm tasarımlara istedikleri zaman erişebiliyorlar.

Yepyeni bir döneme adapte olmaya çalışan öğretmenlerin, öğrencileriyle birlikte deneyimleyebileceği farklı ve ayrıcalıklı kullanım imkanı ile Canva for Education, yeni nesil öğrenme pratiğini kolaylaştıracak gibi gözüküyor.

Demet AKSU

 https://www.canva.com/tr_tr/egitim/

Facebook Yorum