Betonarme Nedir?

856

Betonarme, beton ve içinde demir (esasında çelik çubuklar) kullanılmak suretiyle güçlendirilerek imal edilen yapı malzemesidir. Türkçeye Fransızcadan geçmiş bir mühendislik terimidir. Kelimenin Fransızca orijinali ‘béton armé’ kelimesi güçlendirilmiş beton anlamındadır.

Beton çakıl, kum gibi “agrega” denilen maddelerin bir bağlayıcı madde ve su ile birleştirilmesinden meydana gelen inşaat yapıtaşıdır. Beton denince akla gri renkte taş gelir. Gri veya ona yakın rengi günümüzde kullanılan bağlayıcı maddenin çoğunlukla Portland çimento olmasındandır

Betonarme Yapı Nedir?

Taşıyıcı sistemlerinde (kolon ve kiriş) demir-beton kullanılan yapılara betonarme yapılar denir. Betonarmenin yaygın olarak kullanılma sebepleri arasında kolay işlenip şekillendirilebilmesi, ham maddesinin (çimeto ve su) kolay ve bolca bulunabilmesi, tuğla, ve ahşap malzemelere göre basınca çok daha dayanıklı oluşu, korozyon ve ani çökme riskinin minimal düzeyde olmasıdır. Ancak bunun yanında maliyetinin yüksek oluşu, uzun inşaat süresi ve her hava koşulunda çalışılmaya uygun olmayışı, sürdürülebilir / yenilenebilen bir malzeme olmayışı gibi dezavantajları da sayılabilir.