Ana sayfa Yeni Program Bilgisayar Destekli Tasarım Starboard Dersleri 1 : Küpün Adım Adım Çizimi

Starboard Dersleri 1 : Küpün Adım Adım Çizimi

2752
0
Paylaş

Bilgisayar Destekli Tasarım Ünitesi ilgili bilgiler üretmeye devam ediyoruz. Daha önce sizlerle paylaştığımız  Starboard Programının Tanıtımı ve Kurulumu makalesini okuduysanız anlatacağımız derslere hazırsınız demektir Videolu derslere geçmeden önce bir kaç resimli dersi anlatmaya çalışacağız. Bu dersimizde basit bir küp çizeceğiz.

Adım 1 : Araç çubuğunun sol taraftan el alt kısımda gördüğünüz şeklindeki çizim aracını seçiyoruz.

Adım 2 :  Çıkan seçeneklerden kareyi seçerek 6 küçük kare genişlik ve yüksekliğinde bir kare çiziyoruz. Adım  3 : A, B ve C noktalarından başlayarak derinlik çiziyoruz. Derinlik çizgilerinin hepsinin birbirine paralel çizilmesi çok önemlidir. Paralleliği sağlamak için örnekte A dan başladığımızda 3 kare sağa sonrasında 2 kare yukarı doğru giderek çizgimizi çiziyoruz. Aynı şeyi B ve C noktaları içinde yapıyoruz. Çizdiğimiz 3 çizginin birbirine eşit olması gerekmektedir.

Adım  4 :  DE VE FE arasını birleştiriyoruz. Küpümüzde görünen yüzeyleri tamamlamış olduk.Adım 5 : Sıra geldi görünmeyen yüzeyleri çizmeye. Şekilde görüldüğü gibi görünmeyen yüzeyleri kesik çizgi ile çizmemiz gerekmektedir. Araç özelliklerini seçtiğimizde çıkan çizgi çeşitlerinden kesik çizgimizi seçiyoruz ve gerekli çizimleri yapıyoruz.

Sonraki dersimizde sizlere U şeklindeki bir parçanın çizimini adım adım anlatacağım. Takipte kalın