Ana sayfa Etkinlikler Mimari Tasarım: Köprü Kurma Etkinliği

Mimari Tasarım: Köprü Kurma Etkinliği

7041
0
Paylaş

Teknoloji ve Tasarım dersi Yeni Öğretim Programında yeni bir ünite ile karşılaştık: Mimari Tasarım. Mimari Tasarımın ne olduğunu daha önceki yazılarımızda anlatmaya çalıştık. Burayı tıklayarak Mimari Tasarım ile ilgili her şeye ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda Mimari Tasarım ünitesinin işlenmesinden sonra yapılacak bilecek bir etkinlikten bahsedeceğim: Köprü Kurma Etkinliği.

Köprü; 2 kara parçası arasındaki engeli (deniz,göl,akarsu,boşluk vb) aşabilmek amacıyla inşa edilen üzerinden kara yolu veya demir yolu geçebilen yapılardır.

Bu etkinliği yapmadan önce öğrencilerinizin köprü çeşitlerini araştırmalarını ve sınıflandırmalarını istemelisiniz.

Etkinlik için gerekli malzemeler:

Pipet: Her gruba aynı sayıda pipet veriniz.
Toplu iğne: Her gruba 2 kutu iğne veriniz.
A4 Kağıt: Her gruba 4 adet A4 Kağıt veriniz.
Her grup masaların üzerinde 2 çanta kullanabilir. Bu köprüyü çantalara bağlayarak dayanımını artırmak içindir.Bunun yerine kitap da kullanılabilir Köprü kitaplara da bağlanabilir.

Etkinlik Kuralları:

1.Her grup; verilen malzemeleri kullanır. Başka malzeme kullanamaz. Malzeme sayısından fazla malzeme kullanılamaz.
2.İğneler tehlikelidir. İğneleri kullanırken dikkatli olunuz. İğneler ile şaka yapmayınız.(Bunları yapan grup diskalifiye olur.)
3.Elinizdeki malzemelerden daha sağlam yeni malzemeler türetebilirsiniz. (Sakın örnek göstermeyin.Kendileri bulmalılar.)
4.Her grubun masa mesafesi 30 cm’dir. Bu mesafeyi sık sık kontrol ediniz.
5.Köprünüz belirlenen eşyaları taşır ve şeklini-yapısı koruyabilirse başarılı sayılır.
6. Süre 50 dk.

Not: Pipetlerin uzun olmasına dikkat ediniz. İşleri daha kolaylaştırıyor.Burada amaç iş birliği ve malzeme geliştirme. Eğer öğrenciler ellerindeki malzemenin dayanımını artıran çözümler bulurlarsa karışmayınız. Malzemeyi olduğu gibi kullananlara da karışmayınız. Öğrencilerin mutlaka köprü çeşitlerini ve köprü tasarımlarını görmüş olmalarını sağlayınız. Bu etkinliğe not vermeyiniz. Fotoğraf çekerek kayıt altına alınız.

Geçen yılki etkinlikler örnekler.