Ana sayfa 8. Sınıf Teknoloji ve Tasarım Üniteleri İnovatif Düşüncenin Geliştirilmesi ve Fikirlerin Korunması Teknolojinin Zararı Olur mu?

Teknolojinin Zararı Olur mu?

1711
0
Paylaş

Eğer bu uzun yazıyı okursanız; hem teknolojinin ne olduğunu hem de ne olmadığını öğreneceksiniz. 

Teknolojinin Zararları:

1-Atom bombaları, kitle imha silahları, füzeler, nükleer ve biyolojik silahlar ve savaş uçakları teknoloji ile üretilir.
2-Teknoloji insanları tembelleştirir
3-Yer altı ve yer üstü kaynakları tükenme noktasına getirmiştir.
4-Her türlü teknolojik ürüne binlerce lira harcıyoruz.
5-Teknoloji kullanan fabrikanın atıkları bile teknoloji kullanılarak çevreye atılır.
6-Teknolojinin bazı uygulamaları, toplumda ahlaki ve kültürel sorunların doğmasına yol açtı. Bazı değerleri olumsuz etkiledi, bazılarını yok etti.
7-İnternette paylaşılan bilgiler, insanların aleyhlerine kullanılmaya başlandı.
8-Makineler, insan gücünün yerini aldı.
9-Bazı meslek dalları teknolojiye yenik düştü, bazıları da teknolojiye direniyor.
10-Teknolojinin insan sağlığına olumsuz etkileri çeşitli hastalıkları tetikledi, bazı hastalıkların ortaya çıkmasına yol açtı. Günümüzde artık “teknoloji bağımlılığı” için klinikler açılıyor.
11-Her yerde bulunan teknolojik cihazlar radyasyona ve elektromanyetik dalgalara maruz kalma riskini artırdı.
12-İnsanları sanallaştırır, sosyalleşmelerini engeller ve yüz yüze iletişimi azaltır.
13-Teknoloji ürünü bilgisayar oyunları, çocukların ve gençlerin hayatını olumsuz etkiledi.

Değerli arkadaşlar; yukarıda okuduğumuz maddeler teknolojinin değil; teknoloji sanılan elektronik ürünler, internet, ayrıca insan davranışlarının zararıdır.

Öncelikle kavram kargaşasına son verelim: Teknoloji demek ürün demek değildir! Teknoloji; üretim yöntemleri, üretebilme becerisi ve üretimin bin yıllardır gelen tecrübesinin toplamıdır. Artık bilim dalı halinde incelenen teknolojiye “yararlı-zararlı” gözüyle bakmak; asıl ilgilenmemiz gereken konulardan sapmamıza neden olmaktadır.

NEDEN KAVRAM KARGAŞASI VAR?

Çünkü teknoloji kelimesi; bazen elektronik, bazen internet, bazen yenilik, bazen yöntem-teknik gibi kavramları çağrıştırdığı için sık sık uygun olmadığı yerde kullanılır. Tüm bu çağrışımlar yanlıştır. Ayrıca; teknoloji üzerine varılmış ortak bir tanım yoktur. Bunun nedeni de teknolojinin sürekli gelişmesi ve teknoloji türlerinin tek başına teknoloji olarak algılanmasıdır.Örneğin elektronik teknolojisi; teknolojinin bir alt dalı olmasına rağmen en gelişmiş dalıdır. Bu nedenle elektronik teknolojisi kendi başına teknoloji sanılmaktadır.

Gelin biraz gülelim: 

  1. Savaş ürünleri teknoloji sayesinde yapılıyormuş ve bu yüzden zararlıymış. Bu ürünleri kullanıp kullanmamak kimin elinde? Bizlerin değil mi? Tanklar, toplar bombalar durduğu yerde kendi kendine başka bir ülkeye saldırır mı? Ayrıca kimyasal silahlar da KİMYA sayesinde yapılıyor. O zaman Kimya da zararlı? Küfürler diller yüzünden var. O halde ülkelerin dilleri de zararlı? İnsanlar spor yaparken yaralanıyor? SPOR da zararlı? Zararlar teknoloji yüzünden değil insanlar yüzünden olur.
  2. Teknoloji insanları tembelleştirseydi; fabrikadaki işçiler, mühendisler, mimarlar, tasarımcılar bir şey üretemezlerdi.. Gelişmiş ürünlerimiz olamazdı? Teknolojiyi insanları tembelleştiren bir hastalık olarak görmek komik değil mi? Salgın hastalık? Aslında bu maddede internet, telefon, tablet, bilgisayar demek isterken yanlışlıkla TEKNOLOJİ yazmışlar. Kavram kargaşasısı diz boyu.
  3. Tükenen yer altı ve yer üstü kaynaklarını mimaride, ulaşımda, sağlıkta, beslenmede de kullanıyoruz. Neden bütün suç teknolojinin oluyor? Yine kavram kargaşası. Bu maddeyi yazanlar aslında; sorumsuz ve bilinçsiz endüstriyel üretimin çevresel felaketlere neden olabileceğini anlatmaya çalışıyorlar. Ham madde kullanmadan nasıl üretim yapabiliriz? O zaman tüm kaynakları kullanmayı durduralım ve ham madde yerine hamur kullanalım. Hamurdan telefon,ev, araba, uçak yapalım. Teknolojiyi çevreyi tüketen bir canavar olarak görmektense sorumsuzca çevreyi harap eden endüstri şirketlerini, üretim çılgınlığını, kullan-at mantığını bir canavar olarak görmek gerekiyor.
  4. O para harcadığın şeyler teknolojik ürün değil; elektronik ürün cnm. Teknolojik ürün diye bir ürün olmadığını da iddia ediyorum bu arada. Elektrikle çalışan şeyler teknolojik; eee üretim yöntemleri, teknikleri bilgi ve belgeler, tecrübeler ne? Porselen takımı mı? Önce teknoloji ile elektroniği, bilişim araçlarını, iletişim cihazlarını ayır, sonra gel zararı var de. Para harcadığınız ve size zarar veren o şeyler; iletişim ürünleri, iletişim oyuncakları.. Harcamayın.
  5. Bana teknoloji kullanmayan bir fabrika göster? Yok. Neden olamaz? Çünkü her ne üretiliyorsa; üretilirken mutlaka üretim yöntemleri, üretim becerisi, araç-gereç, makineler, bazı bilgiler, tecrübeler kullanılır. Bunu kullanmak kime zarar verir? Makine ve cihazları yanlış kullanırsan zararlıdır, tehlikelidir.Makineler için harcanan yakıtlar çevreye zarar verir. Ancak tehlikeli zararlı diye kapatıp hurdaya mı atalım? Doğru düzgün kullanalım, zararını en aza indirelim; kimseye zarar vermesin.Üretim araçlarını kullanmadan nasıl ürün üretebiliriz?Elimizle mi bükelim metalleri? Bu arada atıklar; teknoloji kullanılarak çevreye atılır mantığını anlamadım  Atıklar da mı teknoloji yüzünden oluşuyor? O zaman ham maddeyi işlemeyelim? Öyle bakalım ham maddeye? Belki baktıkça bir ürüne dönüşür? Kaygınızı anlıyorum da çevre kirliliği teknoloji yüzünden değil; yine sorumsuzluk bilinçsizlik ve kuralsızlık yüzünden oluşur. Küresel iklim antlaşmalarını imzalamayanlar yüzünden olur!
  6. ”Teknolojinin bazı uygulamaları” bak yine kafanız iletişim cihazları, bilişim ürünlerine gitmiş. Çocukların ellerine tableti telefonu teknoloji mi verdi? Kanlı bıçaklı oyunları teknoloji  mi tasarladı? Çocukların ahlak ve terbiyesini takip etmesi gereken kişileri teknoloji mi yuttu? Bebek ağlıyor mu ver eline tableti sussun. Sonra  ilk kelimesi küfür olsun. Sonra da laf et teknolojiye. O ürünü üreten hiçbir teknolojiye laf edemezsin. O ürünü bebeğe kim veriyor? Ona laf et. İnsanlık olarak teknolojimizi geliştirdik ancak şu sorumsuzluğa çözüm bulamadık.
  7. İnternetin kirliliği de mi teknolojinin zararı oldu? Canım teknoloji elle tutulup gözle görülmez, teknoloji üretim işleyişinin bütünüdür. Kendisi soyut, ürünleri somuttur.  İnterneti; teknoloji buldu  dersin sen şimdi; o zaman önce sosyal medya hesaplarını kapat. İnternetin kirliliği insanlar yüzündendir, onun olmasını sağlayan bilişim teknolojileri yüzünden değil! Camların kirliliği de hava yüzünden? Havanını zararları mı şimdi bu? 1. Bin yıllarca insanlar da makine gibi çalıştı. Toprak sürdü, su çekti, eşya taşıdı, yoruldu, ezildi. Sonra dedi ki; “ya ben; zekam ile bu sorunu çözebilirim. “ çözdü de. Kullanmasın mı zekasını? E; üretim ve hizmet sektörü makineleşmeyi seçiyor, insanlar işsiz artıyor. Artar tabi. Dünya piyasalarında ülkelerin birbirleri ile girdiği amansız mücadele yüzünden üretim kapasitesi, hizmet kapasitesi yarışı çılgınlar gibi sürüyor. Bunun sorumlusu üretebilme becerisi değil ki? Bunun sorumlusu; sorumluluk duymayan yönetici insanlar. Şimdi dersin ki onları da teknoloji üretti. Daha değil.
 2. Gelişime ve değişime karşı duran her meslek yok olur gider. Kalanlar ise zanaat olur, otantik, romantik, klasik olur.. El işi, el emeği olarak kaldığı içinde fiyatları endüstriyel üretime göre yüksek olur. Endüstri her gün kendini geliştirmeye çalışırken yok olan meslekler hobi haline gelir. Belki bir gün gelecek öğretmenlik kaybolan mesleklerden olacak.. Hiçbir  meslek sonsuza kadar var olamaz , olmamalı. Doğanın kuralına ters. 10.000 yıl önce kemik yontuculuk diye bir meslek vardı. Şimdi neden yok? Gelişim? Değişim?
 3. Canım benim; o bağımlı olduğun şey teknoloji değil; internet, cep telefonu, sosyal medya bu arada. Teknoloji sadece bilişim demek değildir! Kavram kargaşası zehirlenmesi geçirmektesin.
 4. Evinizdeki tornavida, pense, makas, çekiç radyasyon yayıyor mu? Çünkü onlar da teknolojik(teknoloji ile ilgili, üretebilme ile ilgili) araçlar da? Senin bahsettiğin elektronik cihazlar. Muz da radyasyon yayar. Ama muzlu kek, pasta, tatlı vardır. Radyasyon doğada bir enerjidir. Onu yok edemeyiz. Ancak en az seviyeye indiririz. Peki neyin sayesinde? TEKNOLOJİK GELİŞMELER ile.
 5. Hala interneti, sosyal medyayı teknolojinin zararı olarak göstermektesin. Gösterme. Bunları kullanmak insanların tercihi. Sosyalleşmek de sosyalleşmemek de insan davranışı. Sana şunu söyleyeyim; elektriği bir kablodan iletip sinyallere çeviren dönüştürücüler olmasaydı; (elektronik teknolojisi gelişmeseydi)  dünyayı sadece yaşadığın şehirden ibaret sanırdın. İletişim teknolojinin gelişmesi ile iletişim türleri değişti. Bundan doğal ne olabilir.  Sanallaşmak, yalnızlaştırmak, yüz yüzeyi azaltmak insan tercihidir, teknolojinin zararı değil. Günde 20 saat sosyal medyada takılacak sonra diyecek ki internet zararlı!  Zararı var, tehlikesi var. Bunda teknoloji mi sorumlu?
 6. Oyunları teknoloji üretmez, yazılım üretir. Teknoloji kimseye zorla oyun oynatmaz. Gençler, çocuklar; kendileri ile iletişime geçmeyen, onları dinlemeyen, yaşadıkları dönemi küçük gören büyükleri yüzünden zamanlarını oyun ve internet aleminde geçirir.. Ve sandalyelerinden kalktıklarında kendileri ve gelecekleri hakkında kaygıları olmadan yürümeye başlarlar. Bu kötü etkilenme kimin eseri?
HİÇ BÖYLE DÜŞÜNMÜŞ MÜYDÜNÜZ?

Bir çok insan Teknoloji kavramından bahsederken bile teknoloji kavramının tam olarak ne olduğundan emin değiller. Zaten dün yaygın olan tanım bugün unutulabilir, Dünün geçerlisi bugün geçersiz olabilir. Ancak yaygın olan; yüzde yüz doğru ve geçerli olan demek değil ki?

Amacımız teknolojiyi bir bilim dalı, bir süreç olarak görmenizi sağlamak. Böylelikle sosyal medya-internet-iletişim cihazı kullanıcıları değil; üretim tasarımcıları, üretim mühendisleri, sorun çözücüler, ar-ge mühendisleri, inovasyon uzmanları olabilmeniz için size ışık tutmak.

 Teknolojinin Gerçek Zararları:

1.Teknolojiyi ürün sanan insanlar telefon,tablet ve intenet bağımlısı olur.

2.Teknolojiyi elektronik cihazlar sanan insanlar; o ürünleri üretemeyen sadece kullanan insanlar olur.

Teknoloji; üretim ile içli dışlı olduğu için üretim yöntemlerinden üretim süreçlerinden doğan zararlar da yine teknolojinin “sürekli gelişim ve değişim” özelliği ile en aza indirilebilir.

Teknolojiye “yararlı-zararlı” gözüyle bakmak yerine onu nasıl daha sistemli, daha modern, çevresel sorunları çözebilir, riskleri azaltabilir hale getiririz diye düşünmek gerekir.

 

Teknolojinin en büyük zararı; onu geliştirmeyen toplumlara verdiği geri kalmışlıktır.

Rıza Solmaz