Teknoloji ve Tasarım Dersinde Maketler Nasıl Olmalıdır?

838

Yıllardır Teknoloji ve Tasarım dersinde projeleri sergilemek veya mimari tasarım için maketler tasarlıyor, bunları öğrencinin kendi gösterdiği özene bırakarak üretmelerini sağlıyoruz. Maketlerin üretimi öğrencilere bir çok temel beceri katıyor. Bir çok öğrenci bunu fark etmese de temel beceriler bu çalışmalar ile fark ediyorlar. Her ne kadar maketlerin faydaları olsa da çoğu zaman büyük bir yanlış yapıyoruz, yanlışa göz yumuyoruz.

TEKNOLOJİ VE TASARIM DERSİ MAKETLERİ ÖLÇEKLİ OLMALIDIR

Maketler ölçekli olmalıdır. Ölçeksiz olan maketleri maket adı altında sunmamalıyız. Maketi yapılacak proje üretime geçilmeden önce maket model ve prototip kavramları iyi aktarılmalıdır. Eğer bu aktarımları yapmaz veya doğru yapmazsak gülünesi maketler ortaya çıkıyor. “Ama hocam bu öğrenciler daha 7. sınıf” diyerek ölçeği öğrenmelerini ertelemeyiniz.

Ölçek kavramını sayısal olarak değil, göz kararı olarak da öğretebiliriz. Örneğin; dikkat edin maket evlerde pencereler ve kapılar ölçeksiz yapılıyor. Kapıyı pencereyi duvarı ölçüp 100’e bölelim demiyorum, en azından göz kararı; kapının yüksekliğinin duvar ile ölçekli olduğunu öğrencilere gösterelim. Aynı durum pencere ve duvar, pencere ve kapı arasında da geçerli.

Doğru örnekler

Yanlış Örnekler

Değerli meslektaşlarımız; çocuklara ölçek kavramını 7. sınıfta vermeliyiz. Bunu mimari tasarımda maket tasarımları yapıyorsanız, bu çalışmanın içine dahil ederek yapabilirsiniz. Tek yapmamız gereken maketi yapmadan önce gerçek hayat ölçülerini fark etmek, maketteki elemanları da buna göre küçültmek. Böylelikle çalışmaların daha özenli ve planlanarak oluşturulduğu görülecektir. Öğrencilere maket yapımının, kağıt üzerine çizdiğimiz gibi olmadığını belirtmeliyiz. Bu nedenledir ki bu evlerin kapıları yanlış, maketler başarısız.

Teknoloji ve tasarım dersi ile öğrencilerimiz beceriler kazanıyorlar. Ölçekleme de bir beceridir. Lütfen duyarsız kalmayalım. En azından göz kararı ölçeklendirme yapmalarını sağlayalım.

İyi çalışmalar dilerim.