Teknoloji ve Tasarım Dersi Öğretmeni Nasıl Olunur? Teknoloji ve Tasarım Dersi Öğretmenliği Bölümü

1495

Teknoloji ve tasarım dersi ortaokul 7 ve 8. sınıf düzeyinde okutulan haftalık 2 saatlik bir derstir. Dersin öğretmeni olmak isteyen gençler hangi bölümleri okumaları gerektiği konusunda kararsız kalabilirler. Bu yazımızda özellikle üniversite tercihi yapacak gençlere yol göstereceğiz.

Teknoloji ve tasarım öğretmenliği bölümü var mı?

Doğrudan Teknoloji ve tasarım dersine öğretmen yetiştiren bir bölüm yok.  En son 2013 yılında kapatılan Gazi Üniversitesi Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakültesi * Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Bölümü; doğrudan teknoloji ve tasarım dersi konuları ile eğitim vererek öğretmen yetiştiriyordu. Son öğrencileri 2009 yılında alan bölüm ve fakülte; 2013 yılında kağıt üzerinde; 2016 yılında ise fiilen kapatıldı. Yerine ise başka bir bölüm veya fakülte kurulmadı.

Teknoloji ve tasarım öğretmeni olmak isteyen üniversite adayları hangi bölümleri tercih etmeli?

26/01/2016 tarihli ve 2 sayılı Kurul kararı ile (Şubat 2016 – 2701 sayılı Tebliğler Dergisi) Teknoloji ve tasarım dersine hangi bölüm mezunlarının atanacağı düzenlenmiştir. Aşağıdaki tabloda yer alan Endüstriyel Teknoloji Öğretmenliği 2013 yılında kapatılmış, İş ve Teknik Eğitimi Öğretmenliği ise çok daha uzun yıllar önce üniversitelerin lisans bölümlerinden çıkarılmıştır. Geriye kalan Endüstri ürünleri tasarımı bölümü ve Endüstriyel tasarım bölümü ise bir çok üniversite faaliyetlerine devam etmektedir. Özetle; teknoloji ve tasarım dersi öğretmeni olmak için endüstri ürünleri tasarımı veya endüstriyel tasarım bölümleri tercih edilmelidir. Bu bölümde okuyanlar pedagojik formasyon aldıktan sonra teknoloji ve tasarım öğretmenliğe atanırlar.

Endüstri ürünleri tasarım ve endüstriyel tasarım bölümlerini okumak keyifli ve geliştiricidir. Bazı üniversiteler puan ile bazıları ilse yetenek sınavı ile öğrenci alırlar. Sorunlara ve ihtiyaçlara tasarımlar ile çözüm bulmak konusunda bireyi geliştirir, sorun çözme becerisi aşılar. Tasarım süreci, inovasyon süreci ve ürün geliştirme süreci ile birlikte model, prototip gibi kavramları öğretir. Bölümde proje geliştiren öğrenciler projeleri sunarlar ve değerlendirilirler. Ayrıca bölüm mezunları isterlerse formasyon alarak öğretmen olabilecekleri gibi, mezun olduktan sonra özel sektörde de çalışabilirler.

Teknoloji ve tasarım dersi öğretmeni olmak nasıl bir şey?

Bu soru bize çok soruluyor. Size verebileceğimiz en güzel cevap; teknoloji ve tasarım dersi öğretmeni olup 2. yılınızı doldurduktan sonra İYİ Kİ TEKNOLOJİ VE TASARIM ÖĞRETMENİ OLMUŞUM diyeceğinizin garantisidir.Konu anlatımı ve etkinliklerin birlikte gerçekleştiği derse; öğrenciler daha aktiftir, iletişim üst düzeydir. Ders akıcı ve eğlencelidir.  Kültür derslerinin LGS baskısı; teknoloji ve tasarım dersinde olmadığı için, çocuklarla çözüm geliştirme, ürün tasarlama gibi konularda çok keyif alırsınız. Dersler sınıf veya atölye ortamında işlenir.  Sınıfınızı atölyeye de çevirebilirsiniz.

Endüstri ürünleri tasarımı hangi üniversitelerde var? TIKLAYINIZ.

Endüstriyel tasarım bölümü hangi üniversitelerde var? TIKLAYINIZ.

Teknoloji ve tasarım öğretmenleri birlikte hareket ederler ve yıl sonu sergi veya fuarları düzenlerler. Branşımız ortoakul seviyesindeki en keyifli derstir. Endüstriyel tasarım veya endüstri ürünleri tasarımı okuyup teknoloji ve tasarım öğretmeni olduktan sonra pişman olan birini bulmak zordur.

Teknoloji ve tasarım dersinin konuları incelemek için tıklayınız

Ayrıntılı bilgi için teknolojitasarim2017@gmail hesabımızla iletişime geçebilirsiniz.

Rıza SOLMAZ

Facebook Yorum