Ana sayfa Bilgi Bankası Teknoloji Nedir?

Teknoloji Nedir?

4096
0
Paylaş

Çevremizden duyduğumuz şekilde Teknoloji; “telefon tablet bilgisayar gibi elektronik cihazlar”, “hayatımızı kolaylaştıran son çıkan ürünler” şeklinde anlaşılmaktadır. Oysa bu tanımlamalar; hem yanlış hem de zararlıdır.

Teknoloji; tekno-loji olarak 2 farklı Yunanca kelimenin bir araya  gelmesinden oluşan Türkçeye sözlük çevirisi yaptığımızda Zanaat Bilimi- Zanaat Kanunu olarak çevirdiğimiz bir kelimedir. Ancak Türkçede; Teknoloji için “şudur” diyebileceğimiz, üzerinde ortak bir karara varılmış bir tanımı yoktur. Akademik, endüstriyel ve bilişim alanları Teknolojiyi kendi kullandığı şekilde tanımlar. Bu yüzden özellikle internette bir çok farklı tanım vardır.

Teknoloji için “Nasıl üretilir?” sorusuna cevap verebilir diyebiliriz. Çünkü Teknoloji; üretim sürecinde kullanılan yöntemler, üretim için gerekli bilgileri kapsar. Bir işi yapabilmek için bazı becerilere sahip olmak gerektiği gibi, bir ürün üretebilmek için de bazı teknolojileri bilmek gerekir. 

Teknoloji; her türlü beşeri ürünü (basit ve ya karmaşık fark etmez) üretmek için kullandığımız, üretim sürecinde kullanılan yöntem ve teknikleri inceleyen ve bunları bilgi ve tecrübeler olarak kayıt altına alan; böylelikle insanlığın üretim becerisini, üretim şeklini ve üretim kapasitesini artırmasına yarayan bir uygulama bilimidir. 

Teknoloji araştırma-uygulama bilimidir. Çünkü üretmeye çalışırken bilgi ve tecrübeler kazanırız, ve yine üretmeye çalışırken yöntem ve teknik, üretim araçları, üretim makineleri, sistemler geliştiririz. İşte teknoloji bu konular ile ilgilenir.

Kavram karmaşası

Teknoloji üzerine çok fazla kavram karmaşası vardır. Bunun nedeni, yanlış bilginin hızlı bir şekilde yayılmasındandır. İnsanlar “Fonksiyonel elektronik cihazları” kast ederek  “Teknoloji” der. Ancak Teknoloji bir ürün değildir.  Hatta teknoloji elektronik ürünler demek değildir. Yine insanlar bilişim ürünlerini kast ederek teknoloji der. Ancak teknoloji bilişim demek değildir.

Belkide yeryüzündeki insanların %80’i teknolojiyi ürün olarak bilir. Çünkü etrafındaki tüm iletişim araçları böyle söyler. Web sitelerinde alış-veriş yaparken “teknoloji ürünleri, teknolojik ürünler” başlıkları görürsünüz. Marketlerde teknoloji reyonları, sergi alanlarında teknoloji fuarları.. Bir kelime düşünün ve sürekli kullanılıyor ama niye ve ne amaçla kullanıldığı kullananlar tarafından bilinmiyor… Garip.

Şahsen teknolojiyi en basit şekilde ÜRETEBİLME BECERİSİ olarak tanımlıyorum. Zaten üretebiliyorsanız, teknolojiniz vardır demektir.

Sonuç

Teknoloji üretim ile ilgilenen bilim dalıdır.
Teknolojiyi ürün olarak öğretirseniz tüketiciler yetiştirirsiniz.
Teknolojiyi bilim olarak öğretirseniz üretici nesiller yetiştirebilirsiniz.