Ana sayfa Makaleler Sürdürülebilir Ürün/Ambalaj Tüketimi

Sürdürülebilir Ürün/Ambalaj Tüketimi

91
0
Paylaş

Kullan-at modası gün geçtikçe dünyamıza daha fazla zarar vermekte, o “hayatımızı kolaylaştıran” denilen reklam değeri kaybolmakta. Olsun zaten. 1970’lerden sonra ortaya çıkan kullan-at modası hem dünyamıza hem de dünya değerimize zarar verdi. Dönemin satış politikaları artık geçer değil.

Kullan-ATMA

Günümüzde bu bilinç daha da gelişiyor. Bir çok duyarlı insan veya kurum bu bilinç üzerine çalışmalar yapıyor. Kullan at terk ediliyor, yerine; defalarca kullanılabilen ürünler tasarlanıyor.

Biz bu değişim ve gelişimin neresindeyiz?

Açıkçası daha farkına varamadık. Plastik poşetleri terk ettik ancak manav reyonundan poşet aşırıp cebimize dolduruyoruz. Bez torbalara veya pazar çantalarına burun kıvırmamız, çevreye plastikten daha çok zarar verdiğimizi ispatlıyor.

Marketlerde dolaşırken her bir ürüne “nasıl daha sürdürülebilir” “nasıl defalarca kullanılabilir” bir ürün ambalajı tasarlanır sorusunu soruyorum. Bu soruyu öğrencilerime de sorduğumda bir süre sonra zihinlerini kurcalayan ve ufuklarını açan bir ışık doğuyor. Endüstriyel çağımızın en büyük sorunu olan atık yönetimi; defalarca kullanılabilen ürün ambalajları ile belirli bir seviyede tutulabilir.

Örneğin sıvı çamaşır deterjanı alırken 2 litrelik plastik şişeleri de alıyoruz ve bunları sonrasında çöpe atıyoruz. Ürün ve ambalajı ile 30 TL olan bu ürünler; eğer ambalajı tekrar tekrar doldurulabilir olursa neden daha ucuz olmasın? Düşünün; marketten sıvı deterjan ve ambalajını alıyoruz. Sonrasında deterjan bittiğinde ambalajını markete götürüp otomat ile dolduruyoruz ve otomattan doldurduğumuz kadarın parasını ödüyoruz. Şirketlerin ambalaj gideri olmadığında ürünlerinin daha da ucuz olacağı kesin.

Eskiden insanlar doldurma ürün kullanırdı çünkü çok daha ucuzdu. Ancak küresel şirketler ile rekabet edemeyen kimyacılar ve reklam etkisi ile bu tüketim davranışı kayboldu.

Erinmeden çekinmeden tüketim davranışımızı değiştirmeliyiz. Bunu bir tek çikolatada bile yapmalıyız.

Ambalaj üreticileri berberler gibi. Mutlaka bize gelen müşteri olacak düşüncesi ile çalışıyorlar. Ancak bu ambalajların zararını düşünen yok.

ÇÖZÜM TEKNOLOJİ VE TASARIM DERSİ

Dersimizde Sürdürülebilir ambalaj bilinci oluşturur ve bu tarz ürünlerin tasarlanması ve düşünülmesine yardımcı olursak; geleceğimiz için çok değerli bir yatırım yapmış oluruz.

Lütfen bu kavramın etkinliklerini yapalım

İyi çalışamalar

Rıza SOLMAZ