“öyle bir şey zaten var hocam” diyen öğrenciye verilecek cevap nedir?

502

Değerli meslektaşlarımız,

Yıllardır, sorun ve çözüm sürecinde gerek eski programda gerek yeni programda tanık olduğumuz bu “zaten var hocam” pişkinliğini kafaya takıp ne yapabiliriz diyerek kendimi denedim. Kızmadan, susturmadan ve başkalarına ilham vererek nasıl bu süreci kontrol ederiz anlatıyorum:

Bir öğrenci tasarlamak istediği ürününü veya tespit ettiği sorunu çözen ürün tasarımını anlatıyordur ve o sırada biri çıkar ve  “hocam öyle bir şey zaten var” der. İşte o anda akıllı tahtayı açıyor ve şu resimleri gösteriyoruz. Bu resimleri derste kullanınız.

Yukarıdaki aracı görenlerden bazıları, zaten at arabası vardı bu ne şimdi demiştir. Yeni ürünlere anlamadan karşı çıkan insanlar her zaman olur. Yeni ürünün olumsuz durumları veya olumsuz etkileri yeni tasarımlar ve yeni yöntemler ile geliştirilebilir, değiştirilebilir.

Bu benzinli otomobili görenler ise “e bu 3 tekerlekli bisiklet, zaten bisiklet vaaaaaar ” demişlerdir. Ancak uzun yolları gidebildiği anlaşılınca tasarımcılar yeni modellere ağırlık vererek yeni otomobiller tasarlamıştır ve böylece yeni bir sektör doğmuştur Otomotiv

Günümüzde gördüğümüz bu otomobiller için “o özelliği yaptılar ki” diyenlerimiz oluyor. Peki özellikler, yöntemler, modeller, dış görünüşler SONLU mudur? Değildir..  O halde; zaten vaaaar demiyoruz, yeninin, farklının daha iyinin peşinde koşuyoruz. 

Bu resimleri bizzat dersimde kullandım.

Öğrencilere bu resimler gösteriliyor ve dünyadaki her şeyin değişerek geliştiği anlatılıyor. Böylece bir daha biri zaten var diyemiyor. Çünkü; aynı işi yaptığı halde farklı gözüken, farklı yöntemler kullanan ürünler mevcuttur. Buna çeşitlilik denir. Öğrencilerimize ürün çeşitliliğini farkettirelim.

İyi dersler.