Öğretmen Öldürülür, İsmi Okula Verilir, Konu Kapanır!

730

Sayın Öğretmen arkadaşlarım;

Ülkemizde yaptığı iş, çalışma şartları, çalışma süreleri, maaşları, memuriyet hakları ve daha bir çok konuda en çok konuşulan, gevelenen, aşağılanan, itibarsızlaştırılan meslek; ne yazık ki ÖĞRETMENLİK mesleği.

Mesleğimiz, dizi ve filmlerde komedi unsuru olarak kullanılmakta, sanki ciddi işler yapmıyor hatta derse bile girmiyor, öğrencilerle ile sadece gülüp eğleniyormuşuz algısı oluşturulmaktadır. Dikkatli anımsarsanız 2000‘li yıllarda bir çok okul dizilerinde ve yaz filmlerinde öğretmen, sınıf, dersane unsurları kullanıldı ve hepsinde ya kavga, şiddet, dövüş ya da güldürü, absürd komedi vardı. Metin yazarlarının en kolay malzemesi hep öğretmenlerdi.

Ne yazık ki ciddi olaylar gülünerek kapanmıyor!

Okulda kendisini azarlayan öğretmeni bıçaklayabileceğini ve bundan sıyrılabileceğini düşünen bir ÇOCUK; bir anda katil oluyor, öğretmen ise Eğitim Şehidi. Okullarımızda öğrencileri uyaramaz hale geliyoruz. Daha ortaokullarda bile 8. sınıf olan 2-3 ilgisiz öğrenci bir anda çetecilik yapabiliyor. Ailesini, geçimini ve soruşturma yaşamamayı düşünen öğretmenlerimiz ise bu çetecilik, ağacılık, darp, gasp, sorumsuzluk, okul bilinci olmayan, ailesi tarafından takip edilmeyen ÇOCUKLARI görmezden gelmekten başka bir çare bulamıyor.

Çünkü TÜRKİYE CUMHURİYETİ EĞİTİM ÖĞRETİM SİSTEMİNDE EĞİTİM YANİ DAVRANIŞ DEĞİŞTİRME DİYE BİR KAYGI YOK!

Öğrencinin davranışını değiştirmek evden başlar, okulda devam eder, hayat boyu sürer. Ne yazık ki 6 veya 7. sınıfta kendini keşfeden öğrenci tüm hayatı boyunca 12-13 yaşındaki doğrularına göre yaşıyor.Çünkü okul öğrenciyi eğitemiyor. “Eğitim yapacaksak bunu tüm okul birlikte yapmalıyız, bir öğretmenimiz bile görmezden gelmemeli” desek de kahvemi içeyim, çayımı içeyim, sigaramı içeyim, hiç bir şeye karışmayayım diyen ÖĞRETMENCİKLER yüzünden okulun tüm sorumluluğu bir avuç ÖĞRETMENE kalıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenini dayak yemeden önce, öldürülmeden önce korumadığı için, yetkilerini elinden aldığı için, okula bıçak getiren öğrenciyi KINADIĞI için taziye mesajı ile aradan sıyrılabiliyor.

Cinayete kurban giden Necmettin KUYUCU Öğretmenimiz sadece bir çocuğun saldırısına maruz kalmadı. Onun hayatına mal olan şeyler, MESLEK BİLİNCİ OLMAYAN MESLEKTAŞLARI, EVLAT YETİŞTİRMEYEN AİLELER ve EĞİTİM SİSTEMİ oldu.

Saygıyla Anıyoruz.

 

Gazi Üniversitesi Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakültesi Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Bölümü 2013 Mezunu. Teknoloji ve Tasarım Dersi Öğretmeni