Mühendislik ve Tasarım Kavramları

2098

8. sınıf konularımızdan olan Mühendislik ve Tasarım; ürünlerin tasarım ve üretim süreçlerini, kalite-kontrol ve paketleme nakliye çalışmalarını kapsar.

Mühendislik ve Tasarım konusu ile ilgili video içeriği indirmek için tıklayınız. Aşağıdaki kavramları indirdiğiniz video  içeriği ile işleyebilirsiniz.

Tasarım Süreci

1-Tasarım Süreci: Endüstriyel ürünler; uzman tasarımcılar tarafından eskiz çizim, CAD (Computer Aided Design) programları ile Bilgisayar Destekli Tasarım, 3 boyutlu modelleme ve prototip çalışmaları yapılarak üretilmeden önce tüm detayları belirlenir.  göre üretim süreci planlanacaktır.

Üretim Süreci

2-Üretim Süreci: Tasarımı yapılan ürün; özelliklerine uygun olarak seçilen üretim araçları ve gereçleri, üretim makineleri, üretim aşamaları ve gerekiyorsa insan gücü ile üretimi planlanır. Üretim süreci tüm elemanları tamamlandığında başlar. Üretim süreçleri sonsuz değildir, her ürün belirli bir sürede üretilir.


Kalite Kontrol Süreci

3- Kalite Kontrol Süreci: Ürünün özelliğine göre bazen rastgele bazen ise belirli örnekler seçilir ve testlerden geçer. Bu testler; dayanıklılık, uygunluk, istenen özelliğini yerine getirme, ömür gibi ölçülebilen özelliklerdir. Ayrıca; üretim ve tasarım sürecinin de kalitesi artırılır ise ürünlerin de kalitesi artacaktır. (Kaizen Yaklaşımı) Bu nedenle Kalite-Kontrol kavramı sadece ürünleri kapsamaz, bunun yanında tasarım ve üretim süreçlerini de kapsar.

Paketleme ve Nakliye

4- Paketleme ve Nakliye İşlemleri: Ürünler özelliklerine uygun olarak belli ambalajlar içerisinde paketlenir. Her ürünün paketi olmayabilir. Paketli ürünler toplu halde nakliye işlemine tabi tutulurlar. Eğer ürün depo edilmeyecek ise en kısa zamanda mağazalara ulaşması için yola çıkarılır.

ÖZET