Ana sayfa Makaleler Ders İçeriği – Mimari Tasarım Nedir-Ne Değildir? Mimari Tasarım Ünitesinde Yapmamız Gerekenler

Ders İçeriği – Mimari Tasarım Nedir-Ne Değildir? Mimari Tasarım Ünitesinde Yapmamız Gerekenler

11015
0
Paylaş

DERSTE KULLANABİLECEĞİNİZ SUNUYU İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Aşağıdaki kavramları önce kendiniz ÖĞRENMEYİ, işlemeyi  ve en azından öğrencilere söylemeyi unutmayınız: 
Mimari ve Sanat
Mimari ve Estetik
Mimari ve Uyum
Mimari ve Siluet
Mimari ve Uygulanabilirlik
Mimari ve İnsan
Mimari ve Toplum
Mimari ve Çözüm
Mimari ve Geçmiş, Gelecek
Mimari ve Kültür
Mimari ve Ekonomi

Teknoloji ve Tasarım Dersinde Mimari Tasarım Ünitesinde DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

1-Öğrencilere kibritten, kartondan ev yaptırmayınız. Mimari demek sadece ev demek değildir. Mimari yapılarla ilgilenir. Eğer öğrenciye kare bir şeklin üzerine üçgen koyup ev yaptım dedirtirseniz, öğrenci mimari tasarımı ev sanmaya başlar. Ve hayatının geri kalanında mimariyi bütün olarak düşünmez. Mimari yaklaşımda bencilleşir.

2-Mimari Tasarım demek sadece köprü-kule demek de değildir. Öğrencilere mimari tasarımın estetik kaygılar taşımak olduğunu benimsetmelisiniz. Yapılara neden nasıl sorularını sormalılar.Neden burası böyle, şurasını nasıl yapmışlar gibi meraklanmaları gerekir.

3-Mimari tasarım eleştirel bir konudur. Öğrencilerin çevre, şehircilik ve mimari konularında eleştirel bakabilmelerini ve konuşabilmelerini sağlayınız.

4- Tarihimizin önemli mimarlarını öğretiniz, öğrenmelerini sağlayınız. Sadece Mimarı Sinan’ın hayatını okuyup geçmeyiniz. Yakın tarihimizin mimarlarını da genel kültür olarak bilmeliler. Bu insanların neyi nasıl tasarladıklarını görmeliler.

5- Mutlaka öğrencilere “Hayalinizdeki evi yaşamak istediğiniz bölgenin koşullarına göre çiziniz” etkinliğini yapınız. Burada bölgeyi sadece iklimsel düşünmemelerini sağlayınız.

6- İstekli öğrencilere şehir tasarımı yaptırabilir sene sonu sergisinde bunu sergilersiniz.(Grup halinde en fazla 2-3 gruba bu ödevi veriniz. Özellikle Tasarım Sürecinde aktif olmayan ancak bir şeyler üretmek isteyen öğrencilerin projelerini Mimari Tasarım konusundan hayalinizdeki şehrin maketi şeklinde yaptırabilirsiniz.)

7-  Mimari Tasarım konusunu kavrayan nesillerin birlikte yaşamayı daha iyi anlayacağını düşünüyorum. Ülkemize bu güne kadar ortaokul seviyesinde hiç bir zaman mimariden bahsedilmemişti. Bu fırsatı doğru kullanmalıyız.

8-ÇİZİM PROGRAMLARI İLE TASARLANMIŞ FARKLI YAPILARI MİMARİ TASARIM ÖRNEKLERİ DİYE SUNMAKTAN VAZGEÇİN!