Ana sayfa Etkinlikler 8. Sınıf İş Güvenliği Etkinliği

8. Sınıf İş Güvenliği Etkinliği

778
0
Paylaş

Son yıllarda ülkemizde önemi giderek artan İş Güvenliği konusunda öğrencilerimizin hiç bir şekilde okul tarafından donatılmadığını fark ettim. Bu kavramı erken yaşlarda fark etmek; ilerleyen yıllarda daha farkında bir nesil için ilk adım olacaktır. Bu amaçla basit ve eğlenceli bir etkinlik uyguladık.

OKUL ORTAMI İŞ GÜVENLİĞİ İNCELEMESİ ETKİNLİĞİ

Etkinlik Amacı: Öğrencilerin İş Güvenliği kavramını fark etmeleri, risk ve tehlikeleri belirlemeleri.
Etkinlik Süresi 2 ders saati 80 dk
Gerekli Malzemeler: Gözlem Formu
Sınıf Düzeyi: 8. Sınıf

Etkinliğin Uygulanması

Öncelikle öğrencilere çalışma ortamının ne olduğunu ve sadece fabrika olmadığı belirtilir. Okulun da bir çalışma ortamı olduğunu ve bu ortamda bulunan tüm insanların ortam tasarımı, ortamdaki ürünler, insan davranışları, ihmal ve dikkatsizlik, yanlış ürün kullanımı ve risk değerlendirmesi yapılmaması yüzünden tehlike altında olduğu fark ettirilir. Olayların yaşanma ihtimali ve etkileri göz önünde bulundurulmalıdır. Öğretmen; öğrencilerin tıkandığı veya tekrarladığı yerde devreye girip onların fark edemediği tehlike ve riskleri belirtmelidir.

Öğrenciler bireysel veya 2 kişilik gruplar halinde hazırlanır, kısa bir brifing ve form dağıtımı ardından öğretmen eşiliğinde okul dışından başlayarak tüm çevreyi ve bina içini, koridorları, tuvaletleri, varsa spor salonu, kantin ve yemekhane gibi ortamları dikkatle inceleyerek bu ortamlarda ne gibi risk ve tehlikeler olduğunu tespit etmeye çalışırlar. 20-25 dakikalık keşif sonunda sınıfa gelinir ve her öğrencinin tespit ettiği riskler belirlenir. Bu belirleme liste halinde yazılır. En çok belirlenen risklerin neler olduğunu ve ne gibi önemler alınabileceği konuşulur.

Son olarak her öğrenci okul müdürlüğüne bir dilekçe yazarak dilekçede tespit ettiği bir tehlikenin ne olduğunu ve sonuçlarının ve çözümlerinin neler olabileceğini belirtir. Dilekçeler İLGİLİ okul yöneticisine teslim edilerek etkinlik tamamlanır.

Saygılarımla.