Ana sayfa Bilgi Bankası Kim Kimdir? Edwin HUBBLE Kimdir?

Edwin HUBBLE Kimdir?

1732
0
Paylaş

(20 Kasım 1889–28 Eylül 1953)

1889 ABD’de Marshfield’de doğdu. 1919’da Dünyadaki en büyük teleskoba sahip olan Mount Wilson Gözlemevi’nde çalışmaya başladı. 1923’de Evrende Samanyolu galaksisinden başka galaksiler de olduğunu kanıtladı. Galaksileri sınıflandırmak için bir yöntem öne sürdü.

Mount Wilson Gözlemevi

1929’da Hubble Sabiti’ni formülleştirerek evrenin genişlediğinin kanıtlanmasına yardımcı oldu.

1953 ABD, San Marino’da öldü.

Hubble ABD’de doğup büyüdü. Oxford Üniversitesinde hukuk okudu, önceleri avukatlık yaptı. Sonra Chicago Üniversitesinde astronomi okudu ve gökbilime döndü. Yaşamının geri kalan bölümünde Wilson Dağı Gözlemevi’nde çalıştı.

Edwın Hubble’ın yıldızlara ilgisi çok fazlaydı ve daha fazla ilgi duyduğu bir şey varsa o da “nebula” adı verilen bulutsu ışık kümeleriydi. Onun nebulalar hakkında keşfettiğişeyler, dünyamızın evrendeki konumunu belirler.

Hubble ayrıca Bigbang teorisinin büyük ispatçılarından biridir.

Uzay Teleskobu: Bu teleskoba Hubble adı verildi.

Güneş’e ve milyarlarca yıldıza ev sahipliği yapan galaksimizin, evrene yayılmış çok sayıdaki galaksiden biri olduğunu keşfetti. Daha sonra Hubble ve çalışma arkadaşları, muazzam büyüklükteki evrenin durmadan genişlediğini kanıtladılar.

Bunu Hubble ve Milton Humason günümüzde “Hubble Sabiti” olarak bilinen Galaksilerin Kırmızıya Kayma Yassı’nı formülleştirerek, hesapladılar. Aynı zaman da galaksilerin birbirlerinden ne hızla uzaklaştıklarını hesaplamayı başardılar.

Hubble Sabiti Grafiği

Bu bilgilere dayanarak, diğer bilim insanları evrenin inanılmaz derecede yaşlı olduğunu, hatta bütün insanlık tarihinin binlerce kez tekrar etmesine yetecek kadar yaşlı olduğunu buldular. Astronomlar, sonunda evrenin tamamen karanlık, soğuk, ölü bir yer olacağını ve sonsuza dek genişlemeye devam edeceğini düşünüyorlar.