Ana sayfa Bilgi Bankası Ne Nedir? Buhar Makinesi Nedir?

Buhar Makinesi Nedir?

415
0
Paylaş
1. James WATT'ın icadı olan buhar motoru ile üretimde buhar gücü kullanıldı. Bu güç için kömürden elde edilen sıcaklık gerekliydi. Kömür yakılıyor, su buharlaşıyor ve pistonları hareket ettirerek; makinen çalışmasını sağlıyordu. Bu makineler; TREN adı verilen ulaşım araçlarında kendilerini ispatladılar. Ayrıca madenlerde ve fabrikalarda mekanik güç olarak kullanıldılar.

18. YY’da makineleri çalıştırmak içi dev buhar makineleri kullanılmaya başlandı. Buna Sanayi Devrimi denir.

Bu makinelerden ilki İngiliz Mühendis Thomas SAVERY (1650-1715) tarafından 1698’de yapıldı. Bir kazadan gelen buhar silindirin içine giriyor, buharın basıncıyla silindirin pistonları dışarıya doğru itiliyordu. Silindire soğuk su püskürtülerek buhar yoğunlaştırılıyor ve buhar basıncının yok olmasıyla piston geriye geliyordu. Savery’in makinesi; su baskınına uğrayan madenlerdeki suyu boşaltmak için kullanılıyordu.


Daha sonra Thomas NEWCOMEN; (1663-1729) adlı başka bir İngiliz, Savery’nin sık sık bozulan makinesi geliştirdi. Newcomen’in makinesinde piston bir ucundan ahşap bir kirişe bağlanmıştı. Kirişin öbür tarafındaysa pompalama mekanizması bağlıydı. Böylece makine kendi kendini soğutabiliyordu. Ancak sürekli olarak dışarıdan soğuk su beslemesi gerekiyordu.

1777’de James WATT (1736-1819) adlı bir mühendis, yenilikçi bir tasarım ile silindirden gelen buharın soğutulduğu yoğunlaştırıcı bölümü ayırdı.  Böylelikle makine soğumak için zaman kaybetmiyordu. Sonuç olarak yakıt, buhar ve zaman kaybı en aza indi.

Modern çağında buhar motorları James WATT’ın yenilikçi tasarımını örnek almıştır.

James WATT‘ın buhar makinesi 1. Endüstri Devriminde tekstil fabrikalarının başlıca güç kaynağıydı.