Ana sayfa Genel Alo Ne Demektir?

Alo Ne Demektir?

685
0
Paylaş

En bilinen ve en yaygın hikayeye göre; Graham Bell; sekreterliğini yapan eşi ile sürekli telefonda görüştüğü için, telefonu her açtığında eşinin/sevgilisinin adının ilk harfleri olan (allessandra lolita oswaldo) ALO kelimesini kullanmıştır. Böylelikle telefon görüşmelerinde, hattın bağlanıp bağlanmadığı ALO kelimesi ile sağlanmıştır.

 Bu hikaye gerçek değildir. 

teyit.org web sitesinde yapılan analize göre; Graham BELL’in sevgilisnini baş harflerini kullanarak ALO kelimesini yarattığı yanlış bir bilgidir. Bu hikayeyi kanıtlayacak yabancı kaynaklar yoktur. Örneğin almanca veya ingilizce olarak bu hikayeyi arattığınzda hiç bir sonuç alamıyorsunuz. Bu da hikayenin sadece türkçe web sitelerde dolaşan bir efsane olduğu anlamına geliyor. Ayrıca Graham Bell’in eşinin adı Mabel Gardiner HUBBARD‘dır

Aynı iddiaya benzer yabancı iddalar daha farklı.İngilizce içerikli internet sitelerinde Bell’in sevgilisinin/eşinin isminin Margaret Hello olduğu ve telefonu cevaplarken kullanılan sözcüğün buradan türediği şeklinde yer alıyor. Haber ve bilgi doğrulama sitesi Snopes’un iddianın bu biçimini yalanladığı analizine buradan ulaşılabilir.

“Ahoy!”dan “Hello!”ya

Bunların yanı sıra “alo”, Bell’in ana dili olan İngilizce’de kullanılan bir sözcük değil. Sözcüğün Türkçe’de kullanılan biçimi ise, Fransızların “hello”nun bir çeşitlemesi olarak kullandıkları “allo”dan fazlası değil. Yalansavar’ın konuyla ilgili analizinde de belirtildiği üzere, bu sözcük dilimize 1909’da Posta Nezareti’nin telefonun dahliyle Posta Telefon ve Telgraf Nezareti’ne dönüşmesi ve bir selamlama sözcüğü ihtiyacıyla girdi.

Sonuç olarak; yanlış bilgi çabuk yayılır. Bu nedenle bir bilgiyi doğrulamak önemlidir.