Ana sayfa Makaleler Mimari Tasarımı Ev Maketi Haline Getirmeyin!

Mimari Tasarımı Ev Maketi Haline Getirmeyin!

7094
0
Paylaş

Değerli Öğretmen arkadaşlar; elbette her türlü çalışmayı, emeği takdir ediyoruz. Ancak; bazı çalışmaların dersimizin geleceği ve öğrencinin gelişimi üzerine etkisi çok çok az. Bu çalışmaları da son dönemde Mimari Tasarım Ünitesinde görmekteyiz. Amacımız kimseyi hedef göstermek değil aksine birlik beraberliği sağlamaktır.

Hala incelemediyseniz Mimari Tasarım Nedir-Ne Değildir? Mimari Tasarım Ünitesinde Yapmamız Gerekenler yazımı incelemenizi öneririm.

Mimari Tasarımda yapılabilecek 3 etkinlik önerimiz var:

1- Mimari Tasarım Ünitesi ile Ürün Geliştirme Ünitesini bağlayıp köprü-kule gibi yapısal ürünler tasarlamak. Burada öğrencinin tasarlarken düşünmesi, düşünerek tasarlaması, iş birliği ve ekip çalışması, neden-sonuç ilişkisi gibi becerileri gelişebilir.

2- Tarihi ev kültürel mimarimizi yansıtmak amacıyla belirli yapıların maketini birimler ile yapmak. Evet birim: Çünkü yapılar kendi için bütünsel değil birimsel olarak tasarlanır. Temel, taşıyıcı, duvar, pencere, kapı, merdiven, çatı vb tüm elemanları yapıyı oluşturur. O halde tarihi ve kültürel yapılarımızı (evler,çeşmeler,su kemerleri,camiler,saraylar vb) maket halinde yaparken birimler kullanmamız daha doğru olacaktır.

3-Öğrencilerin kendi istekleri-beğenileri-hayalleri-mantıklarına göre kendi tasarımlarını (evler,apartman,hastane,stadyum, çeşmeler,su kemerleri,camiler,saraylar vb) maket haline getirmeleri. Bu çalışmada da birim kullanmaları doğru olur.

Amaç: YENİLİK VE ÖZGÜNLÜK

Bu etkinliklerin ortak özelliği birimler kullanılmasıdır. Çünkü yapılar da birimlerden oluşur. Birimler öğrencinin daha yaratıcı ve yeni değerler ortaya çıkarabilmesini sağlar. Eğer Mimari Tasarım etkinliklerini kağıt-karton-mukavva gibi tek parça malzemelerden kalıp çıkararak kes-yapıştır işlemleri ile yaptırırsanız YARATICILIK ve YENİLİĞİ engellemiş olursunuz. Çünkü öğrenci internetten ev maketi kalıbını bulur keser yapıştırır. Peki ne öğrenir? Hiç bir şey…

Mimari Tasarım yenilik ve uygunluktur. Tasarımcı birey; açıklayabildiği ve ikna edebildiği her özelliği yapıya ekleyebilir. Var olan estetik ve yapısal özellikleri kullanmak yeni süreçler ortaya çıkmasını sağlamaz.


Çay karıştırma çubukları
Doktorların kullandığı abeslanglar. Eczanelerden temin edebilirsiniz. Tahta çubuktan daha geniştir.
Strafor Köpük

Yukarıdaki malzemeleri bir arada kullanıp ortaya maket çıkarılması daha etkili olacaktır.

Peki Mimari Tasarımda etkinlik yapmayıp; yukarıda anlattığımız üç etkinlikten birini, ürün tasarlayamayan, sorun-çözüm sürecine ilgisi olmayan öğrencilere proje olarak veremez miyiz?

Elbette verilebilir. İkinci dönem; Özgün Ürünümü Tasarlıyorum Ünitesinde (ortaya ürün çıkaramayacak öğrencileri zaten bilirsiniz) bazı öğrencilere özgün yapı tasarımı yaptırılabilir. Bu yapılar ev,kule,köprü,okul,hastane gibi çeşitli olabilir. Burada en önemli nokta; yapılacak bu maketlerin özgün olmasıdır. Dış görünüşü ve teknik özellikleri ÖZGÜN ANLAMLAR BARINDIRMALIDIR. 

Işıklı ev yapmak mimari tasarım değildir.
Karton ev kibrit ev vb…

Her ünite sonunda etkinlik yapmak zorunda değiliz. Etkinlikler; az ancak iz bırakan etkinlikler de olabilir.

İyi çalışmalar.