Ana sayfa Bilim Fuarı Bilim Fuarı Proje Örnekleri 1 – Sıradışı Sayılar – Matematik

Bilim Fuarı Proje Örnekleri 1 – Sıradışı Sayılar – Matematik

9575
0
Paylaş

Daha önceki bilim fuarı ile ilgili yazımızda Bilim Fuarı Süreci 2017-2018 sürecini sizler için anlatmıştık. Size fikir vermesi bakımındn 2017  senesinde okulumuzda koordinatörlüğünü yapmış olduğum bilim fuarında sergilenen bazı projeleri size aktarmak istyorum. Bu süreçte hedefimiz araştırma kültürünü aşılamak olduğu için fuarın posterlerinin büyük halini ve sonuç kısımlarını sizlerle paylaşmayacağımı şimdiden belirmtek isterim.

Bilim Fuarı Proje 1 Sıradışı Sayılar – Matematik – Suat Gürbüz

Özet

Kendi alanında çok iyi bir öğretmen olan  suat gürbüz arkadaşımızın rehberlik ettiği bu projede rasyonel ve irrasyonel sayıların çıkış noktasını detaylı şekilde anlatmaktır.

Bu araştırma projesinde  rasyonel olmayan sayılara neden irasyonel (akıldışı) sayılar dendiğine tarihsel ve bilimsel açıdan cevaplar aranmaktadır.

Araştırma Sorusu

Rasyonel Sayılara neden irrasyonel sayılar (akıldışı ) denmiştir?

Hipotez

Tarihte irrasyonel sayılarla karşılaşan matematik severler bu sayıları alışılmışın dışında olduğu için “akıl dışı” sayılar olarak kabul etmişlerdir.

Araştırma

Yerli ve yabancı sitelerde konuyla ilgili araştırmalar yapıldı. Yabancı çeviriler konusunda ingilizce öğretmenlerinden yardım alındı.

Kullanılan Materyaller , Uygulanan Prosedür, Analiz Sonuçları, Sonuçlar, Öneri ve beklentiler kısmını sizlere bırakıyorum. Ne demişler Her yiğidin  bir yoğurt yiyişi vardır.

Ayrıca Afişi beğendiyseniz Tübitak 4006 Bilim Fuarı Kullanılmaya Hazır Boş Afişler konusuunu inceleyebilirsiniz. Ayrıca  Tübitak Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması 2018 ‘na katılmak isteyebilirsiniz.

Devamı gelecek sağlıcakla kalın..