Ana sayfa Bilim Fuarı Başvurum Neden Kabul Edilmedi Diyenler ve Başvurusu Kabul Edilenler İçin Önemli Uyarılar

Başvurum Neden Kabul Edilmedi Diyenler ve Başvurusu Kabul Edilenler İçin Önemli Uyarılar

4237
0
Paylaş
4006 Bilim Fuarı

Bugun itibari ile bilim fuarı 2017-2018  başvuru sonuçları açıklandı.  Geçen sene neredeyse başvuran bütün  okulların kabul gördüğü fuarda  bazı okulların olumsuz cevap almış olması dikkat çekti.Olumsuz sonuç alan okullar bu sonucu üzüntüyle karşılarken sebeplerini düşündüğümüzde aklımıza bir kaç madde geliyor.

 • Öncelikle girilen projeler il koordinatörü tarafindan incelenmeden onaylanmış olabilir. Bu durum tübitak tarafından yapılan incelemelerde projelerin yetersiz sayılmasına yol açmış olabilir.
 • Arbis sisteminin faaliyete geçmesi sayesinde proje yapan öğrencilerin  ve öğretmenlerin kayıt altına alınması söz konusu oldu. Bu durum okullar arasında ciddi oranda katılımın artmasına sebep oldu. Bu yoğunluk bazı okulların olumsuz cevap almasına sebep olmuş olabilir.
 • Diğer bir seçenek ise yine yoğunluktan kaynaklanan il kontenjanlaırnın aşılmış olması olabilir. Sonuçta tübitak çalışma başlarken bu iş için bir bütçe ayırmış durumda. Bu bütçenin aşılmamasını istemiş olabilir.
 • Girilen projelerin raporlanması yetersiz bulunmuş olabilir.

Kabul görmeme sebeplerini kısaca belirtikten sonra sıra geldi kabul görenlerin yaşayacağı güzel sürece ve dikkat etmeleri gereken önemli noktalara.

  • Projeleri son güne bırakmadan şimdiden hazırlıklara başlamak gerekiyor. Son zamanlara bırakılan projelerde yaşayacağınız aksaklıklar gereksiz bir kaygı yaşamanıza sebep olabilir.
  • Projelerle ilgili harcamlarınıza mutlaka ama mutlaka Tübitak 2018 bilim fuarı  4006  ve yürütücünün tc numarasını yazmayı unutmayın.  • Proje sergi alanında kullanacağınız materyallerin kararını şimdiden vermenize fayda var. Bahçede yapılacak etkinlik için belediyeden çadır istenecekse şimdiden olmasa bile dönem başında yazışmaları yapmakta fayda var. Örtü afiş vs gibi tanıtım etkinlikleri için şimdiden hazırlanıp tasarımlar oluşturabilirsiniz. Proje resmi, sonuç vs sonradan eklenebilir. Yerleri şimdiden hazır olursa keyifli bir süreç yaşarsınız.
  • Öğrencilerin sizi yarı yolda bırakmaması konusunda velileri ile görüşmeleri şimdiden yapıp, izin dilekçelerini vs şimdiden almalısınız.
  • Arbise kaydetmediğiniz öğrencileriniz varsa https://arbis.tubitak.gov.tr/ adresine kayıtlarını tamamlayarak. Sonraki yıllarda üniversite  ve lise giriş sınavlarına katkısının olabileceğini düşünerek  eksiksiz bir şekilde tamamlamalısınız.
  • Sergi tarihinde okul yönetiminizle görüşerek ortak sınav vs konulmaması konusunda karar aldırmanız elinizi rahatlatabilir. • Davetiyelerinizi sergiden en az 2 hafta olacak şekilde hazırlamalısınız. Bunu sağlayabilmek için sergi alanı konusunda kararsız olmamalısınız. En kötü karar kararsızlıktan iyidir.
 • Serginize ilden yada ilçeden kimsenin gelmemesi konusunda kendinisi şimdiden motive etmelisiniz. Unutmayın fuarınızın değerini ziyaret edenler değil emeğiniz belirler.