Ana sayfa Bilgi Bankası Kim Kimdir? Aziz Sancar Kimdir?

Aziz Sancar Kimdir?

363
0
Paylaş
Mardin/Savur

Aziz Sancar 8 Eylül 1946 yılında Mardin Savur’da doğmuştur. Çiftçilikle geçinen sekiz çocuklu orta gelirli bir ailenin yedinci çocuğudur. İki tane de üvey kardeşi vardır. Aile çok kalabalık olmasına rağmen çocuklarının okutmak için elinden geleni yapmıştır.İlk, orta ve lise öğrenimini Savur ve Mardin’de tamamlamıştır.


Üniversiteye gitmeye karar verir.

Aziz Sancar bu yıllarda futbol oynamaya da başlamış lise takımının kaleciliğini yapmıştır. Hatta Genç Milli Takım seçmelerine çağrılmıştır. Ama lise son sınıfta iken futbolcu olma isteğinden vazgeçip üniversite okumaya karar veren Sancar, 1963 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesine başlamıştır. 1969 yılında birincilikle doktor olmuştur.

Ve artık Amerika’ya gidiyor.

Aziz Sancar, NATO-TÜBİTAK bursu ile öğrenim için Amerika’ya gitmiştir. John Hopkins Üniversitesi ve ardından ise Dallas Üniversitesi’nde Moleküler Biyoloji alanında doktorasını 1977 yılında tamamlamıştır. 1977 ve 1982 yılları arasında Yale Üniversitesi Tıp Fakültesinde çalışmıştır. Burada DNA onarımı üzerine çalışmalar yaparak Doçentlik tezini tamamlamıştır.

Ödülleri

1984 yılında ABD Ulusal Bilim Vakfı tarafından (National Science Foundation) Genç Araştırmacı Ödülü, 1990 yılında Amerikan Fotobiyoloji Derneği (American Society for Photobiology) Ödülü, 1995 yılında ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü (National Institutes of Health) Ödülü, 1997 yılında TÜBİTAK Bilim Ödülü, 2004 yılında ABD Fen ve Sosyal Bilimler Akademisi (American Academy of Arts and Sciences) Ödülü, 2006 Yılında TÜBA (Türkiye Bilimler Akademisi) Ödülü, 2007 yılında Vehbi Koç Ödülü ve

2015 yılında Nobel Kimya Ödülü almıştır