Ana sayfa Bilim Fuarı Arbis Nedir? Nasıl Kayıt Olunur?

Arbis Nedir? Nasıl Kayıt Olunur?

2395
0
Paylaş

Arbis Nedir?

Bu yazımızda son zamanlarda bilim fuarı  gruplarında sıkça duyduğumuz arbis  sistemini dilimiz döndükçe sizlere aktarmaya çalışacağız. Araştırmacı Bilgi Sistemi olarak bilinen arbis tübitak tarafından gelişitirilen online bir platform. Türkiye ve Yurtdışındaki araştırmacıları takip etmek ve işbirliklerini sağlamak için kurulan arbis sistemi zaman içerisinde e-devlet gibi yaygınlaşacak  gibi görünüyor.

Sınav sistemi hakkında konuşulduğu zaman sürekli dile getirilen proje tabanlı öğrenmenin yaygınlaştırılması konusunda arbis sisteminin çok önemli bir rol oynayacağını düşünmekteyim. Benim açıkçası şuan ki öngörüm zaman içerisinde  lise ve üniversite giriş sınavlarında belirli lise ve bölümlere girişlerde öğrencilere ek-puan verilmesi konusunda arbis’ten faydalanabileceğidir. Kimbilir iyimser bir düşünceyle öğrencilerimizin spor ve sanat alanındaki öğrenim yaşamı boyunca  girdikleri yarışmalar vs. buna benzer sistemlerle kayıt altına alınabilir.  Şuan için kendi şifremle giriş yaptığımda  cv oluşturma aşamasında katıldığım bilim fuarını görmek bile bir eğitimci olarak iyi hisler uyandırdı. Aynı duyguları öğrencilere yaşatma fırsatımızı kesinlikle hafife almamamız gerekiyor.

Arbis Sistemine Nasıl Kayıt Olabilirim?

Öncelikle bilmeniz gereken arbis sistemine 2 türlü kayıt mümkün. 1. Yöntemde bilimiz.tubitak.gov.tr adresinden fuar yürütücüsü  olarak kayıt olmak.Yürtücü olarak  bilim fuarı çalışmasını yürütüğümüzde  proje sonuç raporunu girmemiz gereken bölümde  projelerde görev alan öğretmen ve öğrencilerin tc ve telefon numaralarını girerek kayıt oluşturabiliyoruz. Bu aslında tübitak kurumunun bir anlamda yetkilendirmesi anlamına geliyor.  Fuar süreci bttiğinde istesekte öğrencilerimizi ve öğretmen arkadaşlarımızın bilgilerini görmemiz mümkün değil.

2. Yöntem ise https://arbis.tubitak.gov.tr/ adresine girerek aşağıda detaylı şekilde anlatacağım adımları  tamamlamak. Adrese girdğimizde sağ taraftaki arbis giriş linkine tıklıyoruz.

Tıkladığımızda aşağıdaki sayfaya yönlendirilmiş olacaksınız. Bilimiz.tubitak.gov.tr adresine girdiğinizde aynı kullanıcı ekranını göreceksiniz. Yeni üyelik linkine tıklayarak devam ediyoruz.

Açılan aşağıdaki ekranda sizden istenen bilgileri doldurarak kaydet linkini tıklıyoruz. Üyelik kaydı yaptığınızda herhangi bir proje, sergi vs kayıt olmuş olmuyorsunuz. Burada oluşturuğunuz kayıt sayesinde Tübitak bilim fuarı servislerinden faydalanma hakkı elde etmiş oluyorsunuz.

Kayıt işlemi bittiğinde aşağıdaki şekilde sisteme giriş yapmış olacaksınz. Daha önce tc’niz üzerinden kayıt edilmiş olan bilgileriniz varsa üyeliğinizde otomatik olarak görüntülenecektir.

Sol Taraftaki menüyü kullanarak bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz.  Bu menüde aldığınız ödüller, patentler vs istediğinizi girebilirsiniz. Arbise kayıt olmak için öğretmen veya eğitimci olma zorunluluğu yok. Projelerinizde yer alan öğrencilerinizin de kayıt olmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle araştırmacı dünyasına ilk adımlarını atmaya yardımcı olmuş olursunuz.